‘Erbakan çok tehlikeli biri’ sözleri Ruşen Çakır’a mı ait?

İDDİA: Gazeteci Ruşen Çakır, “Erbakan çok tehlikeli biri” haberi yaptı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoda, gazeteci Ruşen Çakır’ın eski başbakanlardan Necmettin Erbakan hakkında “Erbakan çok tehlikeli biri” şeklinde bir haber yaptığı iddia edildi. Abdurrahman Uzun isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 90 bin görüntülenme sayısına ulaştı ve 4 bin kişi tarafından beğenildi.

Ruşen Çakır’ın geçmiş yıllarda Necmettin Erbakan hakkında “çok tehlikeli” şeklinde bir haber yaptığı iddiası 2018 yılında bazı haberlerde ve köşe yazılarında yer aldı. Çakır’ın, 24 Nisan 2018’de Necmettin Erbakan Medya Ödülü’ne layık görülmesinin ardından Takvim gazetesi “Erbakan Hocanın kemiklerini sızlattılar” şeklinde bir haber yapmış, söz konusu iddianın o dönemde sosyal medyada da paylaşılmasına sebep olmuştu.

Ancak gazeteci Ruşen Çakır’ın “Erbakan çok tehlikeli biri” şeklinde bir haber yaptığı iddiası doğru değil. “Erbakan çok tehlikeli biri” şeklindeki ifade, Ruşen Çakır’ın 1995 yılında hazırladığı “ABD’nin Refah dosyası” isimli yazı dizisinde ABD’li bir diplomat tarafından söylenmiş. Buna ek olarak söz konusu ifadenin gazetede tırnak içinde kullanıldığı da fark ediliyor.

İfade ABD’li bir diplomata ait

Gazeteci Ruşen Çakır’ın “ABD’nin Refah dosyası” isimli yazı dizisinin bir bölümünün 27 Şubat 1995 tarihli Milliyet gazetesinde yayımlandığını söylemek mümkün. Gazetenin aynı tarihli sayısında yayımlanan yazı incelendiğinde ifadenin ABD’li bir diplomat tarafından dile getirildiği anlaşılıyor.

Bahsi geçen sözlerin “Refah’a genç lider aranıyor” başlıklı haberin girişinde yer aldığını fark etmek mümkün. Buna göre Çakır’ın, Erbakan’la daha önceki bir gezide tanışan ABD’li bir diplomata izlenimlerini sorduğu ve karşılık olarak “tehlikeli biri” yanıtını aldığı fark edilebiliyor. Buna karşılık haberin devam eden bölümünde Çakır’ın “Neden?” sorusunu yönelttiği diplomatın “çünkü çok zeki” şeklinde bir cevap verdiği de anlaşılabiliyor. Yani söz konusu ifadelerin Çakır’ın soruları üzerine ABD’li bir diplomat tarafından verildiği açık.

Haber ilk sayfaya “Erbakan çok tehlikeli biri” şeklinde çıkarılmış

Milliyet gazetesinde yer alan “ABD’nin Refah dosyası” isimli yazı dizisinde geçen ifadelerin 27 Şubat 1995 tarihli gazetenin ilk sayfasına “Erbakan çok tehlikeli biri” başlığıyla çıkarıldığını görmek mümkün.

Erbakan’ın ABD bayrağı önünde çekilen bir fotoğrafının kullanıldığı bölümde, yazı dizisinden bazı ayrıntılara yer verildiği fark edilebiliyor. Gazetenin ilk sayfasında yer alan bu bölümde de “Tehlikeli biri. Çünkü çok zeki.” şeklindeki ifadelerin ABD’li bir diplomat tarafından söylendiği açıkça ifade ediliyor.

Ruşen Çakır konu hakkında açıklama yapmıştı

2018’de Necmettin Erbakan Medya Ödülü’nü alan Çakır’ın konu hakkında yaptığı bazı açıklamalara ulaşılabiliyor. Çakır, 26 Nisan 2018’de Medyascope TV’de ABD’li bir diplomata ait olan ve tırnak içinde kullanılan ifadelerin kendisine mal edildiğini ifade ediliyor.

Gazeteciliğe 1985 yılında Nokta Dergisi’nde başlayan Çakır, 2014 yılına kadar çeşitli gazetelerde çalıştı. Türk siyasal hayatını yakından inceleyen gazetecilerden ve Sol Kemalizme Bakıyor, Ayet ve Slogan, Türkiye’nin Kürt Sorunu ve Nereye Gitti Bu Ülkücüler gibi kitapların da yazarı olan Çakır, 2015 yılında kurulan Medyascope TV’nin kurucu yayın yönetmeni olarak hayatına devam ediyor.

Kaynaklar

Milliyet gazetesi, 27 Şubat 1995

Milliyet gazetesi, Refah’a genç lider aranıyor, 27 Şubat 1995

YouTube, “Erbakan Medya Ödülü”nü almanın anlamı, 26 Nisan 2018

Ruşen Çakır, Biyografi

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Milliyet gazetesi, 27 Şubat 1995

Milliyet gazetesi, Refah’a genç lider aranıyor, 27 Şubat 1995

YouTube, “Erbakan Medya Ödülü”nü almanın anlamı, 26 Nisan 2018

Ruşen Çakır, Biyografi