Erdoğan elinde Fethullah Gülen’le olan bir fotoğrafını tutmuyor

İDDİA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini Fethullah Gülen ile birlikte gösteren bir fotoğraf tutuyor.

YANLIŞ

Facebook’ta 14 Mayıs 2019’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir etkinlikte kendisini Fethullah Gülen ile birlikte gösteren bir fotoğrafı tuttuğu iddia edildi. İddia konusu fotoğraf daha önce bazı Twitter kullanıcıları tarafından da paylaşılmıştı.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, elinde Fethullah Gülen ile birlikte kendisini gösteren bir fotoğrafı tutmuyor. Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş. Fotoğrafın orijinalinde 27 Ağustos 2014’te gerçekleşen AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi sırasında eski İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in Erdoğan’a verdikleri bir tablo görülüyor. 

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş

Fotoğrafın orijinaline 27 Ağustos 2014 tarihli bazı haberlerden ulaşılabilir. Söz konusu haberlerden fotoğrafın, 27 Ağustos 2014’teki AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde çekildiği anlaşılıyor. Dailymotion’da aynı tarihte yer alan bir videodan eski Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek ve Kadir Topbaş’ın Erdoğan’a takdim ettikleri ve üzerinde bir hadis bulunan tablo görülebiliyor. Aynı fotoğraf T24’ün Ekim 2017’deki bir haberinde de yer almış.

Kongre, Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2014’te ilk kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından düzenlenmiş ve Ahmet Davutoğlu hem parti genel başkanı olarak seçilmişti. HaberTürk’te yer alan bir haberde pek çok AK Partili ismin kongrede Erdoğan’a çeşitli hediyeler verdiği bilgisi bulunuyor. Ayrıca aynı haberden iddia fotoğrafın başka açıdan çekilmiş bir haline de ulaşmak mümkün

AK Parti eski Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile AK Parti eski Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen yaldızlı çerçevedeki Fatiha sureli Cumhurbaşkanlığı forsu.

İddia konusu fotoğrafa montajlanan kare ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fethullah Gülen’i beraber gösteren 90’lı yıllarda çekilmiş bir fotoğraftan alınmış.

Aynı fotoğraf daha önce de montajlanmıştı

5 Ekim 2017’de dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek görevden alındığında da aynı fotoğrafın montajlanmış mizah içerikli başka bir hali de internette paylaşılmıştı.


Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan elinde Fethullah Gülen ile birlikte kendisini gösteren bir fotoğrafı tutmuyor. Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş. Fotoğrafın orijinalinde eski Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek ve Kadir Topbaş’ın 27 Ağustos 2014’teki AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim ettikleri bir tablo bulunuyor. İddia, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “manipülasyon”a örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

HaberTürk, AK Parti I. Olağanüstü Büyük Kongresi, 27 Ağustos 2014

T24, Kadir Topbaş ve Melih Gökçek'in ayağını, ANDY-AR'ın sahibi kaydırdı, 19 Ekim 2017

Haberler, Gökçek ve Topbaş'tan Erdoğan'a Hadisli Tablo, 28 Ağustos 2014

Dailymotion, İlgili video, 28 Ağustos 2014

Gerçek Gündem, Erdoğan-FETÖ görüşmesine dair bir belge daha!, 31 Mayıs 2018

 

Kaynaklar

HaberTürk, AK Parti I. Olağanüstü Büyük Kongresi, 27 Ağustos 2014

T24, Kadir Topbaş ve Melih Gökçek'in ayağını, ANDY-AR'ın sahibi kaydırdı, 19 Ekim 2017

Haberler, Gökçek ve Topbaş'tan Erdoğan'a Hadisli Tablo, 28 Ağustos 2014

Dailymotion, İlgili video, 28 Ağustos 2014

Gerçek Gündem, Erdoğan-FETÖ görüşmesine dair bir belge daha!, 31 Mayıs 2018