Erdoğan’ın dua zinciri kurulmasını istediği doğru mu?

İDDİA: Cumhurbaşkanı Erdoğan dua zinciri kurulmasını istedi.  

YANLIŞ

Son günlerde WhatsApp üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu halde Fatiha Suresi okunmasını istediğine dair iddialar dolaşıma girdi.

WhatsApp kullanıcılarının birbirine gönderdiği mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhur başkanımız 10 gündür geceleri bile uyku uyumuyormus baskı altındaymış savaşa çekilmek isteniyormuş savaşa girmemek için mücadele veriyormuş herkesten fetih süresi okusun diye haber göndermiş sayı isteniyor okuyalım insaallah okuyan sayı söylesin duasını cumhur başkanı kendisi yapacakmış herkes yaysın ki zincir çoğalsın. Okuma sayısı için Asistanlardan Mustafa kızılcaoğluna mesajla veya watsaptan bildirsin. İletişim : 053530xxxxx”

whatsapp-2

Benzer ifadelerin yer aldığı başka bir mesajda ise şu ifadeler yer aldı:

“Cumhur başkanımız 10 gündür geceleri bile uyku uyumuyormus baskı altındaymış savaşa çekilmek isteniyormuş savaşa girmemek için mücadele veriyormuş herkesten fetih süresi okusun diye haber göndermiş sayı isteniyor okuyalım insaallah okuyan sayı söylesin duasını cumhur başkanı kendisi yapacakmış herkes yaysın ki zincir çoğalsın. şırnak silopi van hakkari sur lice ve cizre ye bütün özel harekat polislerimiz göreve çağırılmıştir. acil fetih suresi okunacak sayfa 512,21 kureys suresi okunacak sayfa 604 bu mesaj zincirini devam ettirelim . bir kisiye bile olsa iletelim insallah. düşmanların helaki için yarın sabah namazından sonra :’allahım ebulehebin elini kuruttugun gibi pkk’nın da elini kurut’ diye niyet edilecek. şimdiden allah razı olsun.siz okuyamasanizda bir okuyan olur belki lütfen paylasalim”

dua-zinciri-whatsapp1

Varank’tan açıklama

Kayseri’deki saldırının ardından yayılmaya başlayan bu mesaj ile ilgili Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mustafa Varank’tan açıklama geldi. Varank, 17 Aralık’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Oturup Kuran-ı Kerim okumak, dua etmek için uydurma ve yalan içerikli mesaj zincirine ihtiyaç yok” dedi.

varank-aciklama

WhatsApp mesajında söz edilen “Asistanlardan Mustafa Kızılcaoğlu” ve ona ait olduğu iddia edilen telefon numarasına ulaşılamadı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.