Erdoğan’ın elini öptüğü çocuk, Kuveyt Emiri’nin oğlu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Erdoğan Kuveyt emirinin oğlunun elini öptü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuveyt ziyareti sırasında Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah’ın oğlunun elini öptüğü iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta Erdoğan’ın elini öptüğü çocuk, Kuveyt Emiri’nin oğlu değil. Heyete çiçek sunmak üzere gelen iki Kuveytli çocuktan biri.

Erdoğan’ın elini öptüğü çocuğun, Kuveyt Emiri’ne de çiçek verdiği videoda görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Mayıs’ta Kuveyt Emiri’yle görüşmek için bir ziyaret gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı’ndan Kayhan Özer’in çekmiş olduğu fotoğraf, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt’e gelişinde, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Heyetlerin takdiminin ardından iki Kuveytli çocuk, Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah’a çiçek sundu” açıklamasıyla yayınlandı.

87 yaşındaki Kuveyt Emiri Sabah Ahmed Cabir el Sabah’ın Kuveyt devletinin resmi sitesinde belirtildiğine göre üç oğlu bir de kızı var. Erkek çocuklarından Nasser Al-Sabah 69 yaşında, üç oğlu ve üç kızı var. Hamad Al-Sabah ise KIPCO isimli holdingin başkanı ve bir oğlu, üç kızı var. Salwa Al-Sabah Kuveyt Emiri’nin tek kızı ve 2002 yılında göğüs kanserinden hayatını kaybetti. Ahmad Al-Sabah ise 1969 yılında trafik kazasında hayatını kaybetti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.