Eski futbolcu George Weah’in Liberya Cumhurbaşkanı seçildiği iddiası

İDDİA: Eski futbolcu George Weah Liberya devlet başkanı oldu.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Cumhuriyet, CNN Türk, Evrensel, Mynet, T24, NTV, Yeni Şafak, Sabah, Aydınlık, Fanatik gibi haber sitelerinde eski futbolcu George Weah’in Liberya devlet başkanı seçildiği iddia edildi. DHA ve İHA’nın bu haberi servis etmesinin ardından pek çok farklı haber sitesi Weah’ın başkan olduğunu belirtti.Seçimler henüz sona ermedi

Ancak bu iddia doğru değil. 20 kişinin aday olduğu  Liberya’da 10 Ekim 2017 başkanlık seçimlerinin sonuçları henüz açıklanmadı. Weah iddialı adaylar arasında gösterilse de DHA ve İHA’nın Türkiye saatine göre 12:00 sularında haberi yaptıkları sırada henüz oyların açıklanma süreci sona ermemişti.

Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’na benzer görevleri olan Liberya’nın seçimden sorumlu kurumu Ulusal Seçim Komitesi 12 Ekim tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda henüz sonuçların açıklanmadığını ifade etti. Sonuçlar açıklandıktan sonra internet sitelerinde görülebileceğini de belirtti.


Ayrıca Africa News gibi haber siteleri ve bölgede gazetecilik yapan Ruth Maclean ve başka gazeteciler de Türkiye saatine göre 14:00 sularında Twitter’dan yaptıkları açıklamalarda George Weah’in cumhurbaşkanı olduğuna yönelik iddianın doğru olmadığını, henüz sonuçların açıklanmadığını belirtti.

10 Ekim’de yapılan seçimin ilk turunda, 20 aday arasından Weah ve Boakai ikinci tura kalmıştı. 26 Aralık’ta düzenlenen seçimin ikinci turunda George Weah oyların yüzde 61.5’ini alarak devlet başkanı seçildi. Seçimin resmi sonuçlarına Liberya Ulusal Seçim Komisyonu’nun internet sayfasından ulaşmak mümkün.

SON GÜNCELLEME: 30.12.17 / 15.20

  • Nihai seçim sonuçları eklendi.

Kaynaklar

Twitter, Liberya Ulusal Seçim Komitesi’nin sonuçların açıklanmadığına dair açıklaması, 12 Ekim 2017

Twitter, Liberya Ulusal Seçim Komitesi’nin sonuçların internet sitelerinden görülebileceğine dair  açıklaması, 12 Ekim 2017

Twitter, Gazeteci Ruth Maclean’ ın sonuçların açıklanmadığına dair açıklaması, 12 Ekim 2017

Twitter, Gazeteci Nii Akrofi’nin sonuçların açıklanmadığına dair açıklaması, 12 Ekim 2017

Liberya Ulusal Seçim Komitesi, Resmi seçim sonuçları