Eylül’ün cinayetinden tutuklu kişinin Facebook’ta İnce ve HDP’ye oy verdiğini paylaştığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın cinayetiyle ilgili tutuklu bulunan Uğur Koçyiğit Facebook hesabında, HDP’ye ve Muharrem İnce’ye oy verdiğini gösteren pusulayı paylaştı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan bir ekran görüntüsünde, 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın cinayetiyle ilgili tutuklu bulunan Uğur Koçyiğit’in Facebook hesabında, HDP’ye ve Muharrem İnce’ye oy verdiği pusulayı paylaştığı iddia edildi.

İddia Erdoğan Sevdalıları isimli Facebook sayfasında binin üzerinde beğeni ve binin üzerinde paylaşım aldı.

Ancak tutuklu bulunan Uğur Koçyiğit’in Facebook hesabında böyle bir paylaşım bulunmuyor. İddiaya konu olan ve ekran görüntüsü paylaşılan Facebook hesabının gerçek olmadığı, görselin üzerinde bazı dijital müdahalelerin bulunduğu anlaşılıyor. Koçyiğit’in kendi Facebook hesabını ise başka bir soyisimle kullandığı görülüyor. Paylaşımları arasında ise herhangi bir oy pusulasına rastlanmadı.

Facebook hesabında farklı bir soyisim kullanıyor

Koçyiğit’in kendi Facebook hesabında kullandığı soyismi Kapaklıkaya. Koçyiğit’e ait, iddiaya konu olan görüntüde paylaşıldığı şekilde bir Facebook hesabı bulunmuyor.

Hesap incelendiğinde paylaşımların dışarıya açık olduğu anlaşılıyor. Bu paylaşımlar arasında ise herhangi bir oy pusulası bulunmuyor.

Koçyiğit’in geçmişte yaptığı bazı siyasi paylaşımları görüntülemek mümkün olsa da bu paylaşımların Muharrem İnce’yi veya HDP’yi destekler nitelikte olmadığı görülüyor.

Bunların yanı sıra iddia kapsamında paylaşılan ekran görüntüsünde bazı dijital müdahalelerin izlerine rastlanıyor. Bunlar iddiaya konu olan hesabın gerçek bir hesap olmadığına dair ipuçları veriyor.

Görseldeki profil fotoğrafı Facebook’un standart biçimiyle uyuşmazlıklar gösteriyor


Görselde yer alan profil fotoğrafına yakından bakıldığında fotoğrafın Koçyiğit’in gerçek Facebook hesabından alınmış olduğu görülüyor. Öte yandan iddiaya konu olan görüntüdeki profil fotoğrafının Facebook’un standart biçimiyle uyuşmadığı, fotoğrafın beyaz çerçeveye ortalanmamış olduğu ve sol kısımda normalde olması gerekenden birkaç piksel fazla beyazlık olduğu anlaşılıyor. Bu durum görselin bir dijital müdahale sonucu oluşturulmuş olduğu izlenimini veriyor.

İbrahim Yağlıkara: “Cani, yavrumu boğarak öldürmüş”

Eylül Yağlıkara, Ankara’nın Polatlı ilçesinin Uzunbeyli Mahallesinde 22 Haziran günü kaybolmuştu. Eylül’ün cansız bedenine ise sekiz gün sonra bölgede bulunan bir elektrik direğinin dibinde ulaşıldı.

Cinayete ilişkin soruşturma sürüyor. Eylül Yağlıkara’nın babası İbrahim Yağlıkara, Adli Tıp’tan ulaştıkları bilgiyi basınla paylaştı ve “cani, yavrumu boğarak öldürmüş” dedi.

Olayla ilgili Uğur Koçyiğit’in yanı sıra annesi Huriye Koçyiğit’in de tutuklanmış olduğu biliniyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Uğur Kapaklıkaya

CNN Türk, Eylül’ün babası: Cani, yavrumu boğarak öldürmüş, 5 Temmuz 2018

Habertürk, Ankara'da kaybolan Eylül Yağlıkara'nın cansız bedeni bulundu, 29 Haziran 2018

Hürriyet, Katil zanlısının annesi de tutuklandı, 4 Temmuz 2018