Facebook Messenger’ın 10. yıl mesajı paylaşılarak 7 GB kazanılabildiği iddiası

İDDİA: Facebook Messenger’ın 10.yıl mesajını 25 kişiyle paylaşınca 7 GB internet hakkı kazanılıyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir mesajda, “Messanger” olarak belirtilen Facebook Messenger’in 10. yılını kutlaması dolayısıyla söz konusu mesajın 25 kişiye gönderilmesi durumunda 7 GB internet hakkına sahip olunacağı iddia edildi. Bu iddia özellikle Facebook’ta birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Ancak, Facebook Messenger’in 10. yılı dolayısıyla bu mesajın 25 kişiye gönderilmesi durumunda 7 GB internet kazanılacağı iddiası doğru değil.  “Messanger” ifadesi ile kastedilen ve Facebook tarafından kullanıcılar arasındaki mesajlaşma için geliştirilen Facebook Messenger’ın kuruluş tarihi 9 Ağustos 2011. Yani Messenger’in 10. yaşı 2021 tarihine denk geliyor.

Uygulama, Facebook hesabınız ile internete bağlı olduğunuz zamanlarda arkadaşlarınızla mesajlaşmayı sağlıyor. Bunun için bir ücret talep etmeyen uygulamanın özelliklerine bakıldığında herhangi bir mesajı paylaşarak internet paketi kazanılmasının mümkün olmadığı görülebilir.

Aynı mesaj WhatsApp için de yayılmıştı

İnternet üzerinde yayılan yanlış bir bilgi farklı şekil ve versiyonlarda dolaşıma girebiliyor. Bunun örneklerinden biri, Messenger’in 10. yılını kutladığı iddiasına benzer şekilde ortaya çıkan başka bir iddiada yani WhatsApp’ın 10. yılını kutladığı ve ilgili mesajı 10 kişiye göndermeniz durumunda 5 sene ücretsiz WhatsApp kullanma hakkı elde edileceği iddiası.

Ancak, WhatsApp’ın 10. yılını kutladığı ve 5 sene ücretsiz olacağı iddiası da diğer iddia gibi gerçeği yansıtmıyordu. Facebook’un 2014 yılında satın aldığı WhatsApp’ın 2009 yılında Kaliforniya’da kurulduğu görülebiliyor. Ayrıca, WhatsApp’ın iddianın doğru olmadığını açıkladığı bir yazıya da ulaşılabiliyor. Bu iddia daha önce de bazı doğrulama platformları tarafından yalanlanmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Techcrunch, Facebook’un kuruluş tarihiyle ilgili bilgi, 2011

Messenger, Uygulamanın özellikleri

Forbes, WhatsApp’in kuruluşuyla ilgili bilgi, 19 Şubat 2014

WhatsApp, Bu bir uydurma. Gerçekten öyle., 16 Şubat 2012

Check4spam, (Spam) Whatsapp 10.yılını müthiş tekliflerle kutluyor, 16 Kasım 2016