Facebook ve Instagram patlıcan ve şeftali emojilerinin kullanımını yasakladı mı?

İDDİA: Facebook ve Instagram şeftali ve patlıcan emojilerinin kullanımını yasakladı.

YANLIŞ

Cumhuriyet ve Tele1 gibi haber sitelerinde paylaşılan içeriklerde, Facebook ve Instagram’ın şeftali ve patlıcan gibi cinsellik çağrışımı yaptığı varsayılan emojilerin kullanımını yasakladığı iddia edildi. Ayrıca Posta, bir Facebook ya da Instagram gönderisinde patlıcan ve şeftali emojileri kullanıldığı durumlarda gönderi silineceğini iddia etti. Aynı iddia sosyal medyada da gündem oldu. Twitter’da söz konusu yasakla ilgili paylaşılan gönderi, yaklaşık 170 beğeni ve 60 retweet aldı. 

Emoji kısıtlaması iddiaları yabancı basında da yer aldı 

Independent ve Mirror gibi siteler de konuyla alakalı haber yapmıştı. 30 Ekim 2019’da Mirror’ın hazırladığı haberde, özellikle seks işçilerinin Facebook ve Instagram’da cinsel içerikli emoji kullanarak paylaşım yapmalarını önlemek adına şeftali ve patlıcan gibi emojilerin kullanımının yasaklandığı belirtildi.

Ancak Facebook ve Instagram’ın patlıcan ve şeftali emoji kullanımını yasakladığı iddiası doğru değil. Facebook’un cinsel içerikli gönderi regülasyonu kapsamında, spesifik olarak şeftali ve patlıcan emojileri için bir kısıtlama bulunmuyor. Facebook içerikte yer alan emojileri şikayet olması durumunda bağlamı içinde değerlendiriyor.

Facebook’un topluluk standartları doğrudan bir emoji kullanımını kısıtlamıyor.

Facebook’un topluluk standartlarında yer alan “uygunsuz içerikler” bölümünde, cinsel içerikli paylaşımlar hakkında birtakım kural ve kısıtlamalar mevcut. Fakat bu kısıtlamalar doğrudan patlıcan veya şeftali gibi spesifik emojilere işaret etmiyor. Ağustos 2019’da güncellenmiş olan son versiyonda, “uygunsuz içerikler” bölümünde yer alan “cinsel ilişki talebi” başlığı altında ‘‘paylaşılmaması gereken’’ içerik ve yorumlar arasında cinsellik bağlamıyla sık kullanılan ifade simgeleri, yani emojiler yer alıyor. Cinsellik bağlamının neyi kapsadığı açıkça belirtilmemiş olsa da, topluluk standartlarında patlıcan ve şeftali emojilerinin kullanımının yasaklandığına dair herhangi bir ifade yok.  

Teyit ekibi, cinsellik bağlamının hangi emojileri kapsadığını ve bu bağlamın nasıl belirlendiğini öğrenmek için Facebook’a ulaştı. Yapılan görüşmede Facebook yetkilileri bir yorumun ya da emojinin cinsellik bağlamını sağlayıp sağlamadığının, bölgesel ve kültürel etmenlerle birlikle, gönderinin içeriğine bağlı olduğunu belirttiler.

Topluluk standartlarına uymayan her gönderi silinmiyor

Ayrıca Facebook’un belirlemiş olduğu topluluk standartlarına uymayan paylaşımlar yapmak, gönderinin doğrudan kaldırılacağı anlamına gelmiyor. Belirtilen bu standartlar yalnızca paylaşılmaması gereken içerikleri gösteriyor. Kurallara uymayan bir gönderinin kaldırılması için gönderinin Facebook’a şikayet edilmesi ve belirtilen iki kritere uyması gerekiyor. Bu kriterlerden ilki söz konusu gönderide örtülü veya doğrudan cinsel içerikli görsel veya sohbet talep etmek, ikincisi ise gönderinin cinsel içerikli müstehcen unsurlar içermesi. Kısacası topluluk standartlarında paylaşılmaması gerekenler kısmında belirtilen bir içerik, o içeriğin kullanımının yasakladığı anlamına gelmiyor. Bu durumda şeftali ve patlıcan gibi cinsel çağrışım yapan emojilerin kullanımının tamamen yasaklanmadığı, kullanıldıkları bağlama göre kısıtlama uygulanabileceği söylenebilir.

Yeni bir politika değil 

Ayrıca, emoji kullanımı kısıtlamasıyla ilgili olarak Facebook sözcüsü, XBIZ isimli internet sitesine “Topluluk standartlarımızı sık sık güncelliyor ve değişiklikleri yayınlıyoruz ki topluluğumuz farkına varsın. Bu güncellemeyle, politikanın kendisi veya onu nasıl hayata geçirdiğimizle ilgili değişen bir şey yok; sadece topluluğumuz için kuralları daha anlaşılır hale getirmek amacıyla dilimizi güncelledik” açıklamasını yaptı. 

Sonuç olarak Facebook ve Instagram’ın patlıcan ve şeftali emojilerinin kullanımını yasakladığı iddiası doğru değil. Facebook, topluluk standartlarında paylaşılmaması gereken bazı içeriklerde “cinsel çağrışım yapan” ifadeleri kısıtladığından bahsetse de, hususi olarak patlıcan ve şeftali emojilerinin kullanımını yasaklamış değil. İddia, hatalı bilginin en yaygın yedi türünden biri olan ‘‘çarpıtma’’ya örnek olabilir.

Kaynaklar

Facebook, Topluluk Standartları, Ağustos 2019

XBIZ, Facebook sözcüsünün açıklaması, 25 Ekim 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Topluluk Standartları, Ağustos 2019

XBIZ, Facebook sözcüsünün açıklaması, 25 Ekim 2019