Facebook’taki kişisel verilerin kullanılmasına izin vereceği iddia edilen düzenleme 

İDDİA: Yeni düzenleme Facebook’taki tüm verileriniz kullanılmasına izin veriyor.

YANLIŞ

Son günlerde Facebook’ta kullanıcıların paylaştığı bir metinle paylaşılan mesaj, bilgi, fotoğraf ve gönderi gibi her türlü içeriğin herkese açık hale geleceği iddia edildi. İddiaya göre bu uygulamadan muaf tutulmak isteyen kullanıcıların iddia konusu metni kendi duvarlarında paylaşmaları gerekiyor. 

❗!!️!! Dikkat!!️!! ❗

Covid 19 civarında kargaşada,

Unutmayın yarın yeni Facebook kuralı başlıyor, fotoğraflarınızın kullanabileceği şekilde.

Son teslim tarihinin bugün olduğunu unutmayın!!! Hakkınızda açılan davalarda kullanılabilir.

Paylaştığın her şey bugünden itibaren herkese açık – silinen mesajlar bile. Basit bir kopya ve post için hiçbir şeye mal olmaz, üzgün olmaktansa güvende olur.

,, Facebook ‘ a veya Facebook ile ilgili herhangi bir kuruluşun, geçmişten ve gelecekten fotoğraflarımı, bilgilerimi, mesajlarımı veya gönderilerimi kullanmasına izin vermiyorum.

Bu açıklamayla, Facebook ‘ a bu profil ve / veya içeriğine göre bana karşı başka bir eylemi açıklamanın, kopyalamanın, yaymanın veya yapmanın kesinlikle yasak olduğunu bildiriyorum. Bu profilin içeriği gizli ve gizli bilgilerdir. Özel hayatımın ihlalleri kanunla cezalandırılabilir.”

NOT: ” Facebook ” artık kamu birimi. Tüm üyeler böyle bir not atmalı.

İsterseniz bu sürümü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Açıklamayı en az bir kez yayınlamazsanız, fotoğraflarınızın ve profil durum güncellemelerinizde yer alan bilgilerin yanı sıra sessizce kullanıma izin vereceksiniz. ‘ Paylaş ‘ değil ‘ kopyala+ yapıştır “!

Yeni algoritmaları aynı birkaç kişiyi seçiyor – yaklaşık 25-gönderilerini kim okuyacak.

Sonuç olarak:

Bu gönderide herhangi bir yerde parmağını tut ve ‘kopyala’ ortaya çıkacak. ” Kopyala ” ya tıklayın. Sonra sayfanıza gidin, yeni bir gönderiye başlayın ve parmağınızı boş alanda herhangi bir yere koyun. Yapıştırma patlayacak ve üzerine tıklayacak.

Bu sistemden geçecektir.

Facebook ‘ un web sitesine koyduğum hiçbir şeyi paylaşmasına izin vermiyorum. FOTOĞRAFLAR, GÜNCEL VEYA GEÇMİŞ, GÖNDERİLER, TELEFON NUMARASI VE E-POSTALAR… Kesinlikle yazılı iznim veya sözlü içeriğim olmadan hiçbir şey kullanılamaz.

Ancak iddia doğru değil. Aynı metin daha önce İngilizce olarak da yayılmış, benzer içerikteki metinler ise uzun yıllardır internette dolaşıyor. 

Metin İngilizceden çevrilmiş

İddia konusu paylaşımdaki düşük cümleler, imla hataları ve anlatım bozuklukları dikkat çekiyor. Başka bir dilden çevrilmiş olabileceğini düşünerek, metni İngilizceye çevirip arama yaptığımızda, metnin bu dilde de bir süredir paylaşıldığını görebiliyoruz. Konu ile ilgili iddiaların doğru olmadığını belirten doğrulama yazıları da yayınlanmış. Aynı paylaşımın İngilizce versiyonu şöyle: 

“In the confusion around Covid 19, and just in case this is true.

Don’t forget that tomorrow starts the new Facebook rule that our photos can be used. Remember the deadline is today. They can be used in lawsuits against us. Everything we posted today goes public, even messages deleted. It takes nothing to make a simple copy and paste: better safe than sorry.

“I don’t allow Facebook or any Facebook training to use my photos, information, messages or posts, either from the past or in the future”. With this statement, I give a notification to Facebook that it is strictly forbidden to reveal, copy, distribute or take other actions against me based on this profile and / or its contents. The content of this profile is private and confidential information. The violation of my personal life can be punished by law.

Note: “Facebook” is now a public entity. All members should post a note like this.

If you prefer, you can copy and place this version. If you don’t post the statement at least once, you will silently allow your photos to be used and the information contained in profile status updates. Not ” share “, but ” copy +paste “.

Their new algorithm chooses the same people-around 25-who will read your posts.

For this reason:

Keep your finger down everywhere in this post and it will pop up copy. Click Copy, then go to your page, start a new post and put your finger anywhere in the empty field. Paste will come out and click on it.

This will bypass the system.

I don’t allow Facebook to share anything of mine that I put on their website. Photos, current or past, posts, phone numbers or emails… absolutely nothing can be used in any form without my written permission or verbal content.”

Benzer metinler uzun süredir paylaşılıyor

İddia konusu metnin benzer versiyonları uzun süredir internete paylaşılıyor. Hatta iddia bir dönem Instagram’da da paylaşılmış. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki Facebook kullanıcıları arasında hızla yayılan benzer bir Türkçe metin ve bu iddiaya ilişkin Teyit’in hazırladığı bir analiz de mevcut. Paylaşımların bazı bölümlerinin tamamen aynı olduğunu görmek de mümkün. 

Yarın teslim tarihi!!!

Paylaştığımız her şey, yarın herkese açık olacakmış. Silinmiş veya izinsiz olan mesajlar bile. Sadece bir bitti ve önlem almak her zaman için tercih edilir.. Kanal 13 Facebook’ta gizlilik konusunda konuşmuşlar. (Facebook’u veya Facebook’a fotoğraf, bilgi, mesaj ve gönderiler, hem geçmiş hemde gelecekte kullanmak için facebook izni ile herhangi bir tarafa izin vermem..) Bu ifade ile Facebook’a, bu profili ve /veya içeriği doğrultusunda bana karşı herhangi bir eylem alabilmesi kesinlikle yasaktır.. Gizlilik ihlali ve yasası, yasalar tarafından ceza (1_308_1_1_103 308_103 ve Roma tüzüğü…) Not ;Facebook artık kamu taraf.. Tüm üyelerin bu şekilde bir not göndermesi gerekiyor.. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp koyun.. Böyle bir ifadeyi en az bir kez yayınla, Teknik olarak fotoğraflar kullanımı ve profil devletle ilgili bilgi içinde.. Paylaş kopyala ama kendi adınız olsun…. Güvenliğiniz için..ÇOK ÖNEMLİDİR… AVUKATLAR KOPYALAYIP YAPIŞTIRMAKTA FAYDA GÖRÜYOR.

Facebook konuyla ilgili bildiri yayınladı

Benzer metinlerin kullanıcılar tarafından sıklıkla paylaşılmasının ardından Facebook konu ile ilgili açıklama yayınlamış ve kullanıcılardan bu tarz “kopyala yapıştır” içeriklere inanmamalarını rica etmişti. Facebook, “Kontrol Sende” başlıklı açıklamasıyla sitede paylaşılan bilgi ve içeriklerinin kontrolüne ilişkin izlenen politikaları hatırlatmış. 

Şirket, kullanıcıların hangi verilerini nasıl topladığını ve nasıl kullandığını Veri İlkesi başlığı ile açıklıyor. Her kullanıcı Facebook’a üye olurken bu ilke ve kuralları kabul etmiş sayılıyor. Yani yukarıdaki gibi bir metni kullanıcıların kopyalayıp duvarlarına yapıştırması veri güvenliği açısından anlam taşımıyor. Böyle bir paylaşım, kullanıcıları verilerinin üyelik oluştururken kabul edilen kurallar dahilinde işlenmesinden muaf tutmayacaktır. Aynı zamanda Facebook her kullanıcıya paylaşımlarına ilişkin gizlilik seviyelerini ayarlama seçenekleri sunuyor. İçeriğinizi veya hesabınızı silerek lisansı istediğiniz zaman sonlandırabileceğinizi hatırlatıyor.

Facebook ve veri güvenliği ihlalleri

Kişisel verilerin kullanılması ve veri güvenliği, Facebook gibi sosyal medya şirketlerinin dönem dönem ağır eleştirilerle ve yaptırımlarla karşılaştığı konulardan. 2018’de 50 milyon Facebook kullanıcısının hesap bilgilerinin izinsiz şekilde Cambridge Analytica adlı data analiz şirketi ile paylaşıldığı ortaya çıkmış, Britanya ve Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili araştırma yaptıklarını belirtmişti. Yetkili kurumların yanı sıra, birçok Facebook kullanıcısı da bireysel olarak şirkete dava açtı. 2019’da ABD Federal Ticaret Komisyonu veri güvenliği ihlalleri ile ilgili olarak Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesti. Konu son olarak Avustralya’da da gündeme geldi ve şirkete 300 binden fazla Avustralya vatandaşının gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle dava açıldı. 

Sosyal medya platformlarına ilişkin düzenleme

Türkiye’de ise sosyal medya platformlarına ilişkin planlanan düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu gibi gelişmeler de böylesi iddiaların hızla yayılması için ideal ortamı oluşturmaya yardımcı. İlgili değişiklik metnine kısa bir araştırmayla internet üzerinden ulaşmak ve içeriğinin iddia konusu detaylar barındırmadığını görmek mümkün.

Düzenleme Facebook’un da aralarında bulunduğu sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bir temsilcilik açmasını zorunlu kılıyor. Bu zorunluluk söz konusu şirketlerin işlediği verilerin aynı zamanda burada, Türkiye’de de tutulması anlamına geliyor. Yani Türk hukukuna göre, gerektiği durumda, talep edilmesi halinde şirketler bu verileri yetkili makamlarla paylaşma sorumluluğu altına giriyor. Düzenleme birçok kişisel veri güvenliği sorunu, bilgiye erişim problemi ve hak ihlaline yol açabilecek potansiyelde olsa da bu düzenlemeden, iddia konusu metinde olduğu gibi kullanıcıların tüm verilerinin, her an, belirsiz kişilerle paylaşılabileceği gibi bir anlam çıkarmak mümkün değil. Diğer yandan kullanıcıların iddia konusu metni kopyalayıp yapıştırarak duvarlarında paylaşması hukuki açıdan bir anlam ifade etmiyor. Yani verileriniz iddia edildiği gibi kullanılacak olsaydı bile ilgili metni paylaşmış olmanız hukuki açıdan bir geçerlilik taşımıyor olacak.

Sonuç olarak iddia yanlış. Metnin benzerleri ve farklı dilde yazılmış versiyonları uzun süredir internette dolaşıyor. Facebook konuyla ilgili bir bildiri yayınlayarak kullanıcıların böyle paylaşımlara inanmamaları gerektiğini hatırlattı. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek gösterilebilir. 

Kaynaklar

Google, arama sonucu

Facebook, İngilizce paylaşım, 11 Haziran 2020

Vishvasnews, Fact Check: No, Facebook Is Not Using Your Pictures And Posts In Lawsuits Against It Amid COVID-19 Pandemic, 13 Haziran 2020

Latestly, New Facebook Rule Allows FB to Use Your Photos? Here's the Fact Check About the Viral Warning Post That Says Your Personal Data Will Become Public from Tomorrow, 7 Haziran 2020

Onedio, Hukuki Geçerliliği Olmayan Facebook'taki 'Paylaşma. Kopyala, Yapıştır.' Yine Dolaşımda, 18 Temmuz 2016

The Times of India, What you must know about the 'warning post' on Facebook, Instagram making your photos public, 21 Ağustos 2019

Teyit, Facebook’taki “Yarın teslim tarihi” ve “Resmileşti dikkat” uyarıları, 9 Ocak 2017

Facebook, platformun paylaşımlara ilişkin açıklaması

Facebook, Veri İlkeleri

Nitelikliveri, Facebook ve Twitter’a Almanya ve Rusya’dan Kişisel Veri İhlali Cezası, 15 Şubat 2020

DW, Facebook'tan yeni bir veri güvenliği skandalı, 5 Eylül 2019

DW, 5 soruda Facebook veri skandalı, 20 Mart 2018

New York Post, Facebook user sues over data breach scandal, 21 Mart 2018

FTC, FTC’s $5 billion Facebook settlement: Record-breaking and history-making, 24 Temmuz 2019

The Guardian, Facebook sued by Australian information watchdog over Cambridge Analytica-linked data breach, 9 Mart 2020

Resmi Gazete, Sosyal medya platformları ile ilgili değişikliği içeren kanun, 31 Temmuz 2020

DW, 5 soruda sosyal medya düzenlemesi, 29 Temmuz 2020

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google, arama sonucu

Facebook, İngilizce paylaşım, 11 Haziran 2020

Vishvasnews, Fact Check: No, Facebook Is Not Using Your Pictures And Posts In Lawsuits Against It Amid COVID-19 Pandemic, 13 Haziran 2020

Latestly, New Facebook Rule Allows FB to Use Your Photos? Here's the Fact Check About the Viral Warning Post That Says Your Personal Data Will Become Public from Tomorrow, 7 Haziran 2020

Onedio, Hukuki Geçerliliği Olmayan Facebook'taki 'Paylaşma. Kopyala, Yapıştır.' Yine Dolaşımda, 18 Temmuz 2016

The Times of India, What you must know about the 'warning post' on Facebook, Instagram making your photos public, 21 Ağustos 2019

Teyit, Facebook’taki “Yarın teslim tarihi” ve “Resmileşti dikkat” uyarıları, 9 Ocak 2017

Facebook, platformun paylaşımlara ilişkin açıklaması

Facebook, Veri İlkeleri

Nitelikliveri, Facebook ve Twitter’a Almanya ve Rusya’dan Kişisel Veri İhlali Cezası, 15 Şubat 2020

DW, Facebook'tan yeni bir veri güvenliği skandalı, 5 Eylül 2019

DW, 5 soruda Facebook veri skandalı, 20 Mart 2018

New York Post, Facebook user sues over data breach scandal, 21 Mart 2018

FTC, FTC’s $5 billion Facebook settlement: Record-breaking and history-making, 24 Temmuz 2019

The Guardian, Facebook sued by Australian information watchdog over Cambridge Analytica-linked data breach, 9 Mart 2020

Resmi Gazete, Sosyal medya platformları ile ilgili değişikliği içeren kanun, 31 Temmuz 2020

DW, 5 soruda sosyal medya düzenlemesi, 29 Temmuz 2020