Fenerbahçe’ye ait tesisin duvarında “Bir şekilde kazan” yazdığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Fenerbahçe Spor Kulübü Dereağzı Tesisleri’ndeki bir duvarda “Bir Şekilde Kazan” yazıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, Beşiktaş’ın Fulya Hakkı Yeten Tesisleri’nde “Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan” yazarken, Fenerbahçe’nin Dereağzı’nda yer alan Lefter Küçükandonyanis Tesisleri’ndeki duvarda ise “Bir şekilde kazan” yazdığı iddia edildi.

Ancak, Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri’ndeki duvarda yer aldığı iddia edilen “Bir Şekilde Kazan” yazısı gerçek değil. Görsel montajlanmış. Foursquare isimli siteye daha önce yüklenen fotoğraflar incelendiğinde duvarda “Bir şekilde kazan” şeklinde bir yazının olmadığı anlaşılabiliyor. Söz konusu fotoğrafın orijinal hali ise aşağıda görülebiliyor. Buna göre fotoğrafın Fenerbahçe Novi Pazar Futbol Okulu’nun Dereağzı Tesisleri’ni ziyareti sırasında çekildiği görülüyor.

“Bir Şekilde Kazan” yazısı montaj

Bir kullanıcı tarafından 2015 yılında YouTube’a yüklenen videoyla da duvarda böyle bir yazının olmadığını doğrulamak mümkün. Instagram’da yapılan bir araştırmanın sonucunda ise tesisin son hali görülebiliyor. Buna göre duvarda “Fenerbahçe S.K” yazdığı fark ediliyor.

Beşiktaş Fulya Hakkı Yeten Tesisleri’nde yer alan “Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan” yazısına da yine Foursquare yardımıyla ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Foursquare, Fenerbahçe SK Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri

Foursquare, Tesisin çekilmiş diğer fotoğrafı, 19 Kasım 2011

Foursquare, Tesisin çekilmiş diğer fotoğrafı, 24 Nisan 2013

Foursquare, Tesisin çekilmiş diğer fotoğrafı, 19 Mayıs 2013

Fenerbahçe Spor Okulları, Fotoğrafın orijinal hali

YouTube, Tesiste çekilen bir video, 28 Mart 2015

Instagram, Tesisin son halinden bir fotoğraf, 12 Ağustos 2017

Foursquare, Beşiktaş Fulya Hakkı Yeten Tesisleri

Foursquare, Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan yazısının fotoğrafı, 1 Kasım 2016