Ferrari’nin bir kamyonun altından geçtiği video gerçek değil 

İDDİA: Videoda Ferrari, kamyonun altından geçerek polisten kaçtı. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun, bir aracın hareket halinde bir kamyonun altından geçerek polisten kaçtığını gösterdiği iddia edildi.

Luxury_World isimli kullanıcı tarafından 18 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 8 bin kez görüntülendi ve viral hale geldi. Video aynı zamanda Türkiye’de Facebook kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

Ancak videonun polisten kaçan Ferrari’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Olay gerçekte yaşanmamış. Video, Dionisis Sakas isimli grafik tasarım sanatçısı tarafından, @2ncs Instagram sayfası için bilgisayar ortamında oluşturulmuş. Dionisis Sakas dijital platformlarda benzer tasarımlar üretiyor.

Video ilk olarak @2ncs Instagram sayfası tarafından, videonun tam olarak hangi konumda ve ne zaman çekildiği ile alakalı herhangi bir bilgi verilmeden paylaşılmış. 

İlerleyen günlerde aynı isme sahip olan sayfa, YouTube’da videonun dijital ortamda nasıl oluşturulduğunu gösteren bir video yayınladı. ‘’The truth | Ferrari under truck’’ isimli videoda Dionisis Sakas’ın 3D render tekniğini kullanarak, gerçek olan yola dijital tekniklerle Ferrari ve polis aracı eklediği açıkça görülebiliyor. 

Amerika’da yayın yapan bir doğrulama platformu olan Snopes da bu iddianın doğru olmadığını gösteren yazıyı kendi internet sitesinde yayınlamıştı. Bu yazıda, videonun aslında 3D tekniği kullanılarak oluşturulan bir kurgu video olduğu ifade ediliyor.

Sonuç olarak videonun kamyonun altından geçerek polisten kaçan Ferrari’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Bahsi geçen video, dijital ortamda oluşturulmuş bir animasyon. Olayın  gerçekten yaşanmış gibi gösterilmesini ise yanlış bilgi türlerinden biri olan manipülasyon kategorisine yerleştirebiliriz.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, Videonun ilk olarak paylaşıldığı platform, 18 Temmuz 2019

Twitter, Videonun paylaşıldığı yer, 18 Temmuz 2019 

YouTube, Videonun dijital ortamda nasıl oluşturulduğunu gösteren video, 22 Temmuz 2019

Behance.net, Dionisis Sakas’ın diğer dijital işlerinin görülebileceği internet sitesi 

Snopes, Söz konusu videonun doğru olmadığının belirtildiği yazı,  22 Temmuz 2019