Filistin’in, 1915’in 100. yılı için hatıra “soykırım pulu” bastığı iddiası

İDDİA: Filistin, 1915’in 100. yılı için “soykırım pulu” bastı.

YANLIŞ

İnternet ve sosyal medyada Filistin Devleti’nin 1915’in 100. yılı için hatıra “soykırım pulu” bastırdığı iddia edildi. İddia 1915’in 100. yılında, 2015’te Oda TV, Tarih Gazetesi, Sözcü gibi haber sitelerinde kendisine yer bulmuştu. İddia, son günlerde sosyal medyada tekrar dolaşıma girdi.

Ancak, Filistin Devleti’nin 1915’in 100. yılı için hatıra “soykırım pulu” bastırdığı iddiası doğru değil. Görsel ilk olarak 18 Nisan 2015’te Hristiyan Filistinliler’in kurduğu bir Facebook sayfasının paylaşımıyla dolaşıma girdi. Filistin hükümetinin 2015 yılında bastırdığı resmi pulların arasında 1915 için basılan herhangi bir pul olmadığını, Filistin Postanesi’nin resmi Facebook hesabında görmek mümkün.

Filistin Devleti’nin resmi pulları ile iddiaya konu olan pul karşılaştırıldığında da farklılıkları görmek mümkün. Resmi pullarda devletin ismi “State of Palastine” şeklinde belirtilirken, Ermeni Soykırımı için basıldığı iddia edilen pulda sadece “Palastine” ifadesi kullanılmış. Pullar arasındaki bir diğer fark ise para biriminin belirtiliş şekli. Resmi pullarda yeni para birimi “mils” kullanılırken, diğer pulda eski para birimi “fils” kullanılmış.

Filistin yönetimi pulu yalanlamıştı

İddiaların ardından Filistin Devleti’nden çeşitli açıklamalar geldi. Azarbaycan’daki Filistin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, pulun Filistin yönetimi tarafından basılmadığı belirtildi. Anadolu Ajansı da yaptığı bir haberde, Filistin’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mohammed Nabeel Alsarraj’ın olayı yalanlayan bir demecine yer verdi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Filistin postahanesinin resmi Facebook sayfasında 2015 yılında basılan pulların listesi, 22 Haziran 2015

Report News Agency, Azarbaycan’daki Filistin Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklama, 22 Nisan 2015

Anadolu Ajansı, Mohammed Nabeel Alsarraj’ın demeci, 25 Nisan 2015