Filistinliler’in İsrail bayrağı giydirilen eşeği yaktığını gösteren fotoğraf iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Filistinliler İsrail’i protesto etmek için İsrail bayrağı giydirilmiş eşeği yaktı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafta Filistinliler’in İsrail’i protesto etmek için bir eşeğe İsrail bayrağı giydirip ardından eşeği yaktıkları iddia edildi. İlk olarak 6 Nisan 2018’de İsrail bayrağı giydirilmiş bir eşek fotoğrafı paylaşıldı. Ardından, Filistinli protestocular tarafından eşeğin yakıldığını gösterdiği iddia edilen benzer bir fotoğraf tepki topladı. Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan görsel, kısa sürede internette yayıldı. İddia, Paslı Teneke isimli Facebook sayfasında 2 binden fazla paylaşım aldı.

Ancak fotoğrafın Filistinli protestocuların İsrail bayrağı giydirilmiş eşeği yakarak öldürdüğünü gösterdiği iddiası doğru değil. İddiada yer alan fotoğraflar farklı tarihlerden. Kullanılan ilk fotoğraf Filistin’de yakın zamanda gerçekleşen ve devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne ait. İddiayı tamamlayan ikinci fotoğraf ise 6 Ağustos 2014 tarihinde, İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısında ölen eşeğin yakıldığını gösteren başka bir fotoğraf.

Fotoğraflar farklı tarihlerden

İki farklı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan iddiada, ilk görselde protestocular arasında duran İsrail bayrağı giydirilmiş bir eşek görülüyor. İkinci fotoğrafta  ise yakılarak öldürüldüğü iddia edilen bir eşek fotoğrafı yer alıyor.

İddiaya konu olan yakılan eşek fotoğrafı ile ilgili sonuçlara, görsel arama aracı Tineye’da yapılan arama ile ulaşılabiliyor.

İlk görselde yer alan İsrail bayrağı giydirilmiş eşek, 6 Nisan 2018’de yapılan protestolardan.

Hatta aynı fotoğrafın sosyal medyada dolaşan bir de videosu  da bulunuyor. Aynı yerden paylaşılan diğer bir videoda, İsrail bayrağının yakıldığı ancak eşeğe zarar verilmediği görülüyor.

Yakılan eşek  2014’te bombalı saldırıda ölmüştü

İkinci görselde bulunan ve yakılarak öldürüldüğü iddia edilen eşeğin fotoğrafı ise 2014 yılına ait. Fotoğraf, stok görsellerin bulunduğu internet sayfası olan Alamy.com’da görülebiliyor. İkinci fotoğrafa ait açıklamada ise 2014 yılında, Gazze’de İsrail saldırısı sırasında ölen bir eşeğin, Filistinli protestocular tarafından yakıldığı belirtiliyor.

1976’da İsrail’in Filistin’e ait topraklarda halkı göçe zorlamasının ardından Toprak Günü ilan edilen 30 Mart; 2018 yılında ‘’Büyük Geri Dönüş’’ ismiyle 8 hafta sürecek bir eylemle kutlanıyor. Yedinci haftası geride kalan yürüyüşe ülkenin dört bir yanından katılım sağlandı. Gazze’de İsrail sınırına 700 metre yakınlıktaki alanda Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ne katılan çok sayıda Filistinli, protestolara devam ediyor.

Eylem, sosyal medya kanallarında, basında ve internet sitelerinde gündeme geldi.

Protestolar özellikle Twitter’da ‘’ #جمعة_حرق_العلم ‘’ etiketi ile paylaşıldı. Söz konusu etiket araştırıldığında da  iddia edilen fotoğrafa rastlanmıyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Anadolu Ajansı, Filistin Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü, 30 Mart 2018

BBC Türkçe, Filistin Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü haberi, 6 Nisan 2018

Alamy Stok, Gazze’de yakılan eşek fotoğrafı, 6 Ağustos 2014

Twitter, İsrail bayrağı giydirilen eşek videosu, 6 Nisan 2018

The Journal, Filistin Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü, 31 Mart-14 Nisan 2018,

MSHREQ News, İsrail bayrağı giydirilen eşek  haberi, 9 Nisan 2018

Twitter, #جمعة_حرق_العلم  etiketi ile ilgili paylaşımlar, 7-15 Nisan 2018

Tineye, İddia fotoğrafı araması

YNet News, Filistin protesto haberleri, bayrak giydirilmiş eşek fotoğrafı, 6 Nisan 2018