Finlandiya başbakanının haftada 24 saat çalışılacağını açıkladığı iddiası

İDDİA: Finlandiya Başbakanı Marin, ülke vatandaşlarının bundan böyle haftada dört gün, günde altı saat mesai yapacağını açıkladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre, Finlandiya’nın yeni başbakanı Sanna Marin “İnsanlar ailelerine, sevdiklerine, hobilerine daha fazla vakit ayırmayı hak ediyor” diyerek, ülkede bundan böyle haftada dört gün, günde altı saat mesai yapılacağını açıkladı. İddiayı içeren bir paylaşım 40 binden fazla beğeni ve dört binden fazla retweet aldı. 

İddia Hürriyet, Gazete Duvar, T24, Artı49, Onedio, Haberler.com gibi sitelerdeki haberlerde de, “başbakanın ülkede mesai saatlerinin değişmesini önerdiği” şeklinde yer aldı. Bu haberlerin başlıkları ülkede siyasetin gündeminde mesai saatlerinde değişiklik yapılmasının olduğunu düşündürtüyordu.  

Ancak iddia doğru değil. Finlandiya’da haftada 24 saatlik mesai uygulamasına henüz geçilmedi ve geçilmesi için meclise bir yasa tasarısı gelmiş de değil. Sanna Marin’in açıklamaları kişisel siyasi vizyonunu yansıtıyor. 

Marin’in açıklaması çarpıtılmış 

Finlandiya’da Aralık ayının başında değişen koalisyon hükümetin yeni lideri olan 34 yaşındaki sosyal demokrat siyasetçi Sanna Marin’in çalışma saatleri ile ilgili yaptığı açıklama doğru. Marin “İnsanlar ailelerine, sevdiklerine, hobilerine daha fazla vakit ayırmayı hak ediyor” dedikten sonra eklemiş: “Çalışanların hayatları için bir sonraki adımımız bu olabilir.” 

Ancak Marin bu açıklamayı henüz başbakan değil ve önceki hükümetin ulaştırma bakanı iken, Ağustos 2019’da Sosyal Demokrat Parti’nin 120. kuruluş yıldönümü için düzenlenen etkinlikte yapmış. Hatta o dönem fikrini Twitter hesabından da paylaşmış.

“Son 100 yılda verimlilik arttıkça çalışma süresi azaldı. İnsanların gelir ve refahı arttı. Çalışma süresini günde sekiz saate indirmek SDP’nin temel hedeflerinden biriydi. Başarıldı. İnsanlar faydalandı. Verimliliği ve ortalama insana sağlananları artırmak için daha fazla çaba gösterilmeli. Daha kısa çalışma saatleri tartışılabilir ve tartışılmalı. Dört günlük bir çalışma haftası veya iyi bir ücretle altı saatlik iş günü bugün bir ütopya olabilir, ancak gelecekte belki gerçek olacak.”

Haftada 24 saat çalışma için gerekli yasal düzenleme meclise gelmedi   

Marin başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra ise meclise bu yönde bir yasa tasarısı vermedi. Finlandiya’daki teklif veya yapılma aşamasında olan yasaları kontrol etmek için parlamentonun internet sitesini ziyaret ettiğimizde, İstihdam ve Ekonomi Bakanlığı tarafından verilmiş çalışma saatlerine ilişkin yalnız bir taslak olduğunu görüyoruz. Ancak bu taslak ülkedeki genel çalışma saatlerini değil, gece çalışanların iş koşullarını iyileştirmek için verilmiş.

Fin hükümeti de resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve hükümet programlarında haftada dört günlük çalışma ile ilgili bir gündem bulunmadığını söyledi.

Finlandiya’da halihazırda haftada beş gün ve günde sekiz saatlik bir çalışma düzeni var. Yani haftalık azami çalışma süresi 40 saat ile sınırlı.

Marin Aralık ayında hükümeti kurunca, Ağustos ayında yaptığı haftalık çalışma süreleriyle ilgili açıklama Fin yayın organı Kontrast tarafından yeniden haberleştirildi. Marin’in bu fikrini hayata geçirmek için adım atacağı ve yakında parlamentoya bir yasa tasarısı getireceği haberlerinin de bu haberin yayınının ardından yaygınlaştığı düşünülüyor

Sanna Marin Aralık ayında yeni kurulan hükümetin başına geçtiğinde dünyanın en genç başbakanı olma unvanını eline almıştı. Marin şu anda beş ortaklı bir hükümete başkanlık ediyor ve yasa tasarısını meclise getirse bile hükümet ortaklarını da ikna etmek zorunda

Sonuç olarak iddia gerçeği yansıtmıyor. Konuyla ilgili Fin parlamentosunun gündemine gelmiş bir yasa tasarısı ya da hükümet programında ilgili bir gündem maddesi bulunmuyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek. 

Kaynaklar

Yle.fi, Sanna Marin dört günlük çalışma haftasını hayal ediyor “Bugün ütopya olabilir ama gelecekte belki gerçek olacak”, 19 Ağustos 2019 

Finlandiya Parlamentosu Resmi İnternet Sitesi 

Sanna Marin Resmi Twitter Hesabı 

Finlandiya Ekonomi ve Çalışma Bakanlığı, Çalışma Saatleri 

Finland.fi, Sanna Marin’in başbakanlık duyurusu, Aralık 2019 

News Now Finland, How Finland’s fake four-day week became a ‘fact’ in Europe’s media, 6 Ocak 2020

Fin Hükümeti Resmi Twitter hesabından yapılan açıklama, 7 Ocak 2020 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Yle.fi, Sanna Marin dört günlük çalışma haftasını hayal ediyor “Bugün ütopya olabilir ama gelecekte belki gerçek olacak”, 19 Ağustos 2019 

Finlandiya Parlamentosu Resmi İnternet Sitesi 

Sanna Marin Resmi Twitter Hesabı 

Finlandiya Ekonomi ve Çalışma Bakanlığı, Çalışma Saatleri 

Finland.fi, Sanna Marin’in başbakanlık duyurusu, Aralık 2019 

News Now Finland, How Finland’s fake four-day week became a ‘fact’ in Europe’s media, 6 Ocak 2020

Fin Hükümeti Resmi Twitter hesabından yapılan açıklama, 7 Ocak 2020