Fotoğraf boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği göstermiyor

İDDİA: Fotoğraf boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği gösterdiği iddia edildi. 10 Ocak 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi yaklaşık 250 beğeni ve 150 retweet aldı. Aynı görselin yer aldığı bir başka ileti, Twitter’da Yeniden Devam isimli kullanıcı tarafından paylaşılmış ve yaklaşık 500 kez retweet edilmişti.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2015 yılında Filipinler’de yaşanan bir olayı gösteriyor. 

Fotoğraf Filipinlerden

Fotoğraf, 2015’de Ayra Dela Cruz Francisco isimli bir kadının çocuğunun boynuna ip bağladığı olayı gösteriyor. Dailypedia ve Sheknows gibi sitelerde, Ayra Dela Cruz Francisco’nun Facebook’ta paylaştığı fotoğrafın ekran görüntüsü yer alıyor. Fotoğrafın büyük tepki almasının ardından, Francisco Facebook gönderisini siliyor. Bu yüzden gönderiye şu anda ulaşılamıyor. 

Ayra Dela Cruz Francisco’nun Facebook hesabına ulaşmak da mümkün değil. Fakat arama sonucu, olayın ardından Francisco’nun suçsuz olduğunu savunanların açtığı bir destek sayfasına erişilebiliyor. Sayfada annenin çocuğunu sevdiği, olayın şaka amaçlı yapıldığı ve yanlış anlaşıldığını savunan paylaşımlar var.

”Ayra çocuğunu çok seviyor!”

Bakanlık devreye girmiş

Filipin Sosyal Refah ve Kalkınma Bakanlığı, 28 Mayıs 2015’te internet sitesi üzerinden görüntüler hakkında bir açıklama yapmış. Açıklamada bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu, annesinden alınarak geçici devlet korumasına verildiği belirtmiş. Açıklamada ebeveynlerin psikolojik durumu hakkında değerlendirme yapıldığı, aileye psikolojik danışmanlık hizmeti verileceği gibi bilgiler de yer alıyor. 

Olay, 26 Mayıs 2015’te Filipin televizyon kanallarından biri olan TV Patrol’de de tartışılmış. Haberde ‘acımasız annenin bebeğine köpek gibi ip bağladığı’ ifade edilerek, bebeğin velayetinin anneden alındığı söylenmiş.

Olay dünya basınına da yansımış. Mirror ve Inquirer gibi haber siteleri, görüntüleri olayın 2015’te Filipinler’de yaşandığı bilgisiyle haberleştirmiş. Mirror’da yer alan habere göre, annenin Facebook paylaşımının üzerinden 24 saat geçmişken evin konumu tespit edilebilmiş.

Sonuç olarak, fotoğrafın boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2015’te Filipinler’de yaşanmış bir olaydan. İddia, hatalı bilginin yedi türünden biri olan hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Dailypedia, Netizens angry as mom puts baby on a leash; calls it a pet, 25 Mayıs 2015

Sheknows, Mom taken into custody for viral photos of baby on leash eating like dog, 28 Mayıs 2015

Facebook, Ayra Dela Cruz Francisco'yu destekleyenlerin açtığı facebook sayfası

Filipin Sosyal Refah ve Kalkınma Bakanlığı, Psychological assessment, counselling on going for mother of child on leash, 28 Mayıs 2015

TV Patrol, Boynuna ip geçirilerek işkence edilen bebek hakkında yapılan haber, 26 Mayıs 2015

Mirror, Mother posts disturbing Facebook images of son on a leash 'being treated like a dog', 26 Mayıs 2015

Inquirer, Mother of child-on-a-leash located; DSWD orders rescue of baby, 26 Mayıs 2015