Fotoğraf gerçek bir beyaz yarasayı göstermiyor

İDDİA: Fotoğraflar beyaz gerçek bir yarasayı gösteriyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraftaki beyaz yarasanın gerçek bir yarasayı gösterdiği iddia edildi. Bazı paylaşımlarda bu yarasanın albino olduğu da söylendi. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta görülen beyaz yarasa bir oyuncak. Bu ve benzeri oyuncakları Anna Yastrejembovskaya yapıyor. 

Fotoğraftaki yarasa bir oyuncak

Görseli internette tersine görsel arama yöntemini kullanarak aradığımızda Anna Yastrejembovskaya adlı kullanıcının sosyal medya hesabında bu fotoğrafları 8 Ekim 2019’da paylaştığını görüyoruz. Yastrejembovskaya adını ve soyadını fotoğraflara da yazmış.  

Yastrejembovskaya’nın beyaz yarasa gibi yaptığı başka hayvanlara ait oyuncaklar da var. Etsy.com üzerinden satış yapan Yastrejembovskaya, yaptıklarının keçe oyuncaklar olduğu, bazılarında doğal yün kullandığı gibi bilgiler de paylaşmış. Yine Instagram hesabından da oyuncaklara ait fotoğrafları görmek mümkün. Anna Yastrejembovskaya oyuncak beyaz yarasa fotoğrafını son olarak, 23 Haziran 2020 tarihinde paylaşmış. Paylaşıma, dolandırıcıların fotoğrafları kullanarak satış yaptığını, ancak çalışmaların kendine ait olduğunu notunu da düşmüş. 


Anna Yastrejembovskaya’ya ait diğer oyuncak çalışmaları

Pek çok yarasa türü var

Covid-19 salgınına yol açan koronavirüslerin kaynağı olduğu kabul edilen yarasaların dünyada bin 400’den fazla türü olduğu biliniyor. Bu yarasaların içinde nadir görülen albino yarasalar da bulunuyor. Görünüşleri farklı olan bir başka beyaz yarasa türü daha var: Honduran yarasaları.

Honduran yarasasına ait bir görüntü

Sonuç olarak fotoğraflardaki beyaz yarasa gerçek değil, bir oyuncak. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

VK sosyal medya sitesi, Anna Yastrezhembovskaya’nın konuyla ilgili paylaşımları, 8 Ekim 2019

Etsy, Anna Yastrezhembovskaya’ya ait satış sayfası

Instagram, Anna Yastrezhembovskaya’nın konuyla ilgili paylaşımları

BBC News, Rare albino bat spotted in Angus, 19 Kasım 2015

bats.org.uk, Types of bats

Rainforest Alliance, Honduran White Bat, 14 Eylül 2012