Fotoğraf İran’da idam edilen Ramin Hüseyin Penahi’yi mi gösteriyor?

İDDİA / Fotoğraf: İran’da idam edilen Ramin Hüseyin Penahi’nin fotoğrafı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, İran’da idam edildiği belirtilen Ramin Hüseyin Penahi’yi gösterdiği iddia edildi.

6 Eylül 2018’de Penahi’yi gösterdiği iddiasıyla Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 5 bin kişi tarafından paylaşıldıBunun yanı sıra aynı fotoğrafın Dersim Çiziyor isimli sayfa tarafından 4 Temmuz 2018’de yine Penahi’yi gösterdiği iddiasıyla Facebook’a yüklendiği ve şimdiye kadar 14 bin kez paylaşıldığı görülebiliyor.

Fotoğraftaki kişi 2013 yılında idam edilen Muhammad Ali Sarvari

Ancak fotoğrafın, İran’da idam edildiği belirtilen Ramin Hüseyin Penahi’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2013 yılında sokakta bir kişiyi gasp ettikten sonra suçlu bulunarak idam edilen Muhammad Ali Sarvari’yi gösteriyor.

AP Images tarafından paylaşılan 2013 tarihli bir fotoğrafta, İran’ın başkenti Tahran’da, “Allah’a karşı savaş açma” suçuyla yargılanan ve daha sonra idam edilen Alireza Mafiha ve Muhammad Ali Sarvari’yi görmek mümkün.

Daily Mail Gazetesi tarafından yapılan 21 Ocak 2018 tarihli bir haberde, motorla bir kişiyi gasp eden Sarvari ve Mafiha’nin görüntülerinin video paylaşım sitesi YouTube’a yüklendiği ve bunun ardından kişilerin yakalanıp idam cezası aldığı belirtiliyor.

Yine New York Times tarafından yapılan 20 Ocak 2013 tarihli haberde Sarvari ve Mafiha’nin idamını 300 kişinin izlediği de ifade ediliyor.

Söz konusu olayın Türkiye basınına da yansıdığını söylemek mümkün. NTV tarafından yapılan 21 Ocak 2013 tarihli bir haberde, söz konusu kişilerin gasp anına ait görüntülerinin YouTube’a yüklendiği ve sonrasında suçlu bulunan kişilerin idam edildiği belirtiliyor.

İstanbul Haber tarafından yapılan aynı tarihli bir haberde söz konusu olay sırasında çekilmiş diğer fotoğraflara rastlanabiliyor.


İran, Ramin Hüseyin Penahi’nin de aralarında olduğu 3 kişiyi 8 Eylül’de idam etti

Ramin Hüseyin Panahi, 23 Haziran 2017 tarihinde gözaltına alınmış, Ocak 2018’de ise ‘Allah’a karşı gelme, silahlı örgüte üyelik ve devlete karşı silahlı ayaklanma’ ithamlarından suçlu bulunmuştu. BBC Türkçe’nin haberine göre hakkındaki infaz kararının durdurulması için düzenlenen çok sayıda uluslararası kampanyaya rağmen Penahi, Zanyar Muradi ve Lukman Muradi ile beraber 8 Eylül’de idam edildi.

Penahi’nin avukatı da Twitter’dan yaptığı açıklamada idamın gerçekleştiğini ifade etti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

AP Images, Alireza Mafiha ve Muhammad Ali Sarvari’nin fotoğrafları, 20 Ocak 2013

Dailymail, İran’da suçlu bulunarak asılan kişiler, 21 Ocak 2013

New York Times, İran’da gerçekleşen idamlar, 20 Ocak 2013

NTV, YouTube görüntülerinden sonra gelen idam, 21 Ocak 2013

İstanbulhaber, Herkesin gözü önünde astılar, 21 Ocak 2013

BBC Türkçe, İran aralarında Ramin Hüseyin Penahi'nin de olduğu 3 Kürt aktivisti idam etti, 8 Eylül 2018

Sputnik, Uluslararası kampanyalara rağmen İran'da üç idam, 8 Eylül 2018

Twitter, Panahi’nin idamın gerçekleştiğini belirttiği açıklaması, 8 Eylül 2018