Fotoğraf, Karlov’u öldüren saldırgana değil AK Parti’den Ahmed Çetin’e ait

İDDİA / Fotoğraf: Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın, AK Parti Gençlik Kolları üyeleriyle çekildiği fotoğraf.  

YANLIŞ

İlhan Tanır gibi bazı çok takipçili Twitter hesapları, AK Parti Gençlik Kolları üyelerinin bulunduğu fotoğraftaki bir kişinin Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik 19 Aralık’ta suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş olduğu iddialarını paylaştı.

akp-kastamonu-genclik

Rus büyükelçiyi vuran kişinin fotoğrafta, AK Parti flamasının önünde duran kişi olduğu iddia edildi.

Fotoğrafın kısa sürede sosyal medyada yayılmasının ardından AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Ahmed Çetin, fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu açıkladı. Videoyu AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Balcı da Twitter hesabından paylaştı.

AK Parti Kastamonu Teşkilatı’nın websitesinde de Yönetim Kurulu üyeleri arasında Ahmed Çetin’in yer aldığı görülüyor. Ayrıca AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları’nın Facebook sayfasında da Çetin’in yer aldığı fotoğrafları görmek mümkün.

ahmed-cetin-kastamonu-kan-verme

AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat teyit.org’a yaptığı açıklamada, Ahmed Çetin’in beş yıldır parti teşkilatında görev aldığını, karıncayı bile incitemeyecek bir insan olduğunu belirtti. Bunun bir karalama kampanyası olduğunu ve il, ilçe teşkilatlarının bunu geri çevirmeyi başardığını aktardı.

Fotoğrafta Mevlüt Mert Altıntaş olduğu iddia edilen Ahmed Çetin ile yaptığımız görüşmede ise Çetin, kullanılan fotoğrafın yaklaşık bir sene öncesine ait olduğunu, çok zaman geçtiği için tam olarak hangi etkinlik olduğunu hatırlayamadığını ifade etti. teyit.org’a bu işin peşini bırakmayacağını belirten Çetin, kendisiymiş gibi lanse edilen fotoğrafların birileri tarafından kullanılarak karalama kampanyası yürütüldüğünü iddia etti.

Ahmed Çetin’in Facebook hesabına bakıldığında da AK Parti’nin etkinliklerine uzun süredir katıldığını görmek mümkün.