Fotoğraf Küçükçekmece’de kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan şahsı göstermiyor

İDDİA: Fotoğraf Küçükçekmece'de kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan ve hala aranmakta olan şahsı gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan ve hala aranmakta olan şahsı gösterdiği iddia edildi. “Enfes Yemek Tarifleri” isimli Facebook sayfasında da paylaşılan fotoğraf 11 bin kişi tarafından paylaşılırken yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak fotoğraftaki kişinin İstanbul’daki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan şahsı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi 24 Nisan’da Sultangazi’de genç bir kadına cinsel tacizde bulunan ve 29 Nisan 2019 tarihinde yakalanarak tutuklanan şahsa ait. Küçükçekmece’deki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan kişinin hala arandığı iddiası da doğru değil. 25 Nisan günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şüphelinin tutuklandığını açıklamıştı.

Fotoğraftaki kişi başka taciz vakasının faili

Sosyal medyada fotoğrafı Küçükçekmece’deki kız çocuğunun cinsel istismarıyla ilişkilendirilerek paylaşılan kişi, Sultangazi’de genç bir kadına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. DHA’nın yayımladığı habere göre 24 Nisan’da yolda yürürken tacize uğrayan genç kadın, şüpheli şahsı telefon kamerasıyla kaydedip daha sonra kayıtları kullanarak şikayetçi olmuştu. Şahıs, telefon kamerası kayıtları ve güvenlik kamerası kayıtları kullanılarak 29 Nisan’da Bursa’da yakalanarak tutuklanmıştı. Genç kadının telefon kamerası kaydından şahsın fotoğraftaki kişi olduğu anlaşılabiliyor.

Küçükçekmece’deki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan kişi tutuklandı

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan kişi çocuğun beyanıyla tespit edilerek 25 Nisan 2019 tarihinde tutuklanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuyla ilgili açıklama yaparak failin tutuklandığı belirtmişti. İstismara uğrayan kız çocuğu 24 Nisan Çarşamba günü hastaneden taburcu edilmişti.

Başka fotoğraflar da paylaşıldı

Facebook’ta istismarcıyı gösterdiği iddia edilen başka fotoğraflar da paylaşıldı. Halbuki bu fotoğraflarda görülen kişi 2017 yılında Sakarya’nın Kaynarca ilçesindeki ormanlık alanda öldürülen Suriyeli hamile kadın Emani Al-Rahmun’un katil zanlısı Birol K.

Sonuç olarak, fotoğrafın Küçükçekmece’deki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan ve hala aranmakta olan şahsı gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraftaki kişi, Sultangazi’de gerçekleşen başka bir taciz vakasının faili. Kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan kişi 25 Nisan’da, fotoğraftaki kişi ise 29 Nisan’da yakalanarak tutuklandı.

SON GÜNCELLEME:

  • İddia hakkında paylaşılan başka fotoğraflar eklendi. (21 Mayıs 2019 / 17.00)

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Demirören Haber Ajansı, Genç kadının kameraya kaydettiği tacizci yakalandı, 29 Nisan 2019

YouTube, Tacizciyi kameraya aldı, 25 Nisan 2019

BBC Türkçe, Küçükçekmece'de 5 yaşındaki kız çocuğa 'cinsel istismar'- Başsavcılık: Fail olduğu değerlendirilen şahıs tutuklandı, 26 Nisan 2019

YouTube, İçişleri Bakanı Soylu'dan Küçükçekmece Açıklaması!, 25 Nisan 2019

Vatan Gazetesi, Suriyeli hamile kadını tecavüz edip öldüren caniye şok, 19 Temmuz 2017