Fotoğraf Mardin’deki değil Dubai’deki Starbucks şubesinden

İDDİA: Fotoğraf Mardin’deki Starbucks şubesini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada hızla yayılan bir iddiaya göre fotoğraf Starbucks’ın Mardin’deki şubesini gösteriyor. Paylaşımlardan yalnızca biri 14 binden fazla beğeni aldı. İddia konusu fotoğraftaki yapının Mardin’in tarihi bölgesindeki yapılarla benzerlik taşıması sebebiyle iddianın doğru olduğunu düşünerek paylaşan birçok sosyal medya kullanıcısı olduğu görülebiliyor.

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Mardin’i değil, Al Seef Dubai’deki Starbucks şubesini gösteriyor.

Fotoğraf Dubai’den

İddia konusu görseli tersine görsel arama yöntemini kullanarak aradığımızda fotoğrafın Dubai, Al Seef Bölgesi’ndeki Starbucks’ı gösterdiğini belirten sitelere ulaşabiliyoruz. Şubenin Foursquare üzerindeki sayfasına ve farklı açılardan çekilmiş birçok fotoğrafına da ulaşmak mümkün. 

Şubenin yine farklı açıdan çekilmiş ve Foursquare üzerinde paylaşılmış bir başka fotoğrafında, binanın yan cephesinde Starbucks kelimesinin Arapça yazılmış versiyonu da görülebiliyor.

Instagram üzerinde Dubai Al Seef bölgesini aradığımızda da şubenin görsellerine ulaşabiliyoruz. Shutterstock’ta yer alan bir içerikten de şubenin bir fotoğrafına ulaşılabiliyor

Çoğunlukla çok katlı yapıları ile bilinen bir şehir olan Dubai’nin bir de eski kent kısmı var. Eski Dubai’de buna benzer sokaklar ve yapılar da yer alıyor.

Mardin’de Starbucks yok

Starbucks’ın resmi sayfası üzerinden şube sorgulaması yapılabiliyor. Mardin’de benzer bir yapı olup olmadığını kontrol etmek için bu sitede sorgulama yaptığımızda markanın şehirde herhangi bir şubesi olmadığı bilgisine ulaşabiliyoruz. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Görsel Mardin’de değil Dubai’deki bir Starbucks şubesini gösteriyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google, tersine görsel arama sonuçları

Foursquare, Starbucks Marsa Al Seef

Foursquare, Bir başka açıdan çekilen fotoğraf, 18 Şubat 2020

Foursquare, Bir başka açıdan çekilen fotoğraf, 27 Ocak 2020

Instagram, Al Seef Dubai’den paylaşılan görsel, 23 Temmuz 2020

Google, Al Seef bölgesi fotoğraf

Starbucks.com.tr, Mardin şube sorgulama sonuçları

Shutterstock, Dubai/UAE-2019: Starbucks Coffee in Old Dubai