Fotoğraf Mesut Özil’in Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkışını göstermiyor

İDDİA: Fotoğraf, Çin'i protesto etmek için Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkan Mesut Özil’i gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Arsenalli futbolcu Mesut Özil’in Çin’i protesto etmek için Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıktığını gösterdiği iddia edildi. Bir Facebook sayfası tarafından da 26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan ileti binden fazla beğeni alırken, beş yüze yakın kullanıcı tarafından da paylaşıldı.


Ancak, fotoğraf Mesut Özil’in Çin’i protesto etmek için Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkışını göstermiyor. 22 Temmuz 2017 tarihinde Pekin’de yapılan Arsenal-Chelsea maçının seremonisi sırasında çekilmiş olan fotoğraf eski tarihli. Maçın görüntülerinden, iki takımın da Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsil eden çocuklarla sahaya çıktığı görülebiliyor.

Fotoğraf 2017 senesinde Pekin’de gerçekleşen maçtan

İddia fotoğraf Google tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, fotoğrafın Mesut Özil’in resmi sosyal medya hesaplarında paylaşımlarına ulaşılabiliyor.

Fotoğrafın çekildiği maç 22 Temmuz 2017 tarihinde Pekin’de yani diğer adıyla Beijing’de gerçekleşmiş. Arsenal ve Chelsea takımları arasında yapılan maçın görüntülerinin tamamına ulaşmak da mümkün.

Videoda iki takımın oyuncularının da Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsil eden çocuklarla birlikte sahaya çıktığı görülebiliyor. Mesut Özil’in yanındaki çocuğun fotoğraftaki çocukla aynı kişi olduğu anlaşılıyor.

Takımın Çin’e olan ziyaretinde Mesut Özil’in başka Çinli çocuklarla çekildiği fotoğraflar da mevcut.

Mesut Özil Uygur Türkleri hakkındaki paylaşımları sonrası tepki çekmişti

Mesut Özil 13 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesaplarında yaptığı Doğu Türkistan hakkındaki paylaşımlarından sonra Çin Hükümeti tarafından tepki çekmişti. BBC’de yer alan habere göre Çin Futbol Birliği Özil’in yorumunun kabul edilemez olduğunu belirtmişti. 

Euronews’in haberine göreyse Arsenal Mesut Özil’in açıklaması üzerine, ifadelerin tamamen Özil’in kişisel görüşü olduğuna dair bir açıklama yapmıştı.

Sonuç olarak, Fotoğraf Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkan Mesut Özil’i göstermiyor. Fotoğraf iki sene önce Çin’de yapılan Arsenal- Chelsea maçında çekilmiş. Maçın görüntülerine bakıldığında iki takımın da Çin’i temsil eden çocuklarla sahaya çıktığı görülebiliyor. Yani manüpile edilmemiş gerçek bir fotoğraf bağlamından koparılarak yanlış bilgi üretilmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Mesut Özil resmi Facebook hesabı paylaşımı, 23 Temmuz 2017

Instagram, Mesut Özil resmi Instagram hesabı paylaşımı, 23 Temmuz 2017

YouTube, Arsenal-Chelsea maçının görüntüleri, 22 Temmuz 2017

Gettyimages, Mesut Özil’in Çin’de çekildiği diğer fotoğraf, 17 Temmuz 2017

Instagram, Mesut Özil’in Doğu Türkistan hakkındaki paylaşımı, 13 Aralık 2019

BBC, Mesut Özil - Uygur paylaşımı sonrası Arsenal'in yıldızına Çin'de tepki: 'Gözümüzde pis bir karınca kadar değerin kalmaz', 16 Aralık 2019 

Euronews, Arsenal, Mesut Özil'in Doğu Türkistan paylaşımına destek vermedi, 14 Aralık 2019