Fotoğraf Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Nazi uçağında mı gösteriyor?

İDDİA / Fotoğraf: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Nazi uçağında.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğrafta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bindiği uçakta Nazi sembolünün bulunduğu iddia edildi. Pakdemirli’nin yer aldığı fotoğraf bazı haber siteleri tarafından “Bakana tahsis edilen uçakta Nazi bayrağı” başlığıyla haberleştirildi.

Dokuz8Haber isimli hesap tarafından Twitter’da da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 500 kişi tarafından beğenildi. Buna ek olarak bazı kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlarda da bayrakların hangi anlama geldiği soruldu


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Nazi uçağına bindiği iddiası iddiası doğru değil. Pakdemirli’nin bindiği ABD yapımı Ferocious Frankie (Yırtıcı Frankie) isimli uçakta bulunan Nazi sembolü (Svastika) uçağın İkinci Dünya Savaşı sırasında girdiği çatışmalar sırasında düşürdüğü Alman uçaklarını simgeliyor. “Sivrihisar Hava Gösterisi 2019” isimli etkinlik sırasında çekilen diğer fotoğraflarda da Ferocious Frankie isimli P-51 Mustang model uçakta yer alan diğer Svastikalar da görülebiliyor. Pakdemirli’nin bindiği uçaktaki Svastikaların tepki çekmesinin nedenin ise olayın bağlamından koparılarak sunulması olduğu söylenebilir.

Uçakta 8 tane Svastika bulunuyor

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ”Sivrihisar Hava Gösterisi 2019” isimli organizasyonda Pakdemirli’nin Ferocious Frankie’ye bindiği sırada çekilen diğer fotoğraflara Anadolu Ajansı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. 

Çekilen fotoğraflarda P-51 Mustang model uçağın sol yanında 8 adet Svastika’nın yer aldığı görülebiliyor

Buna ek olarak yine Anadolu Ajansı tarafından etkinlik sırasında çekilen görüntülerde de Pakdemirli’nin bindiği uçak ve üzerinde yer alan Svastikalar fark edilebiliyor

Bunlara ek olarak Ferocious Frankie isimli uçağın 2018 yılında da aynı etkinlik çerçevesinde uçtuğu anlaşılıyor. Bir kullanıcı tarafından 16 Eylül 2018’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen görüntülerde üzerinde 8 adet Svastika’nın yer aldığı Ferocious Frankie dikkat çekiyor.

Son olarak stok fotoğraf sitesi alamy.com’da yer alan bir görselde de uçağın üzerindeki Svastikalar net olarak görülebiliyor.


Uçakta yer alan semboller düşürülen uçak sayısını gösteren bir gelenek 

Havacılık geleneği olarak savaş sırasında yok edilen hedefler için uçakların üzerine bazı işaretler eklenebiliyor. Buradan hareketle İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Ferocious Frankie isimli uçağın Nazi Almanyası’na ait 8 uçağı düşürdüğünü söylemek yanlış olmaz. 

Savaş uçaklarının üzerinde yer alan işaretler hakkında ABD’nin Delaware eyaletinin internet sitesinde bazı bilgilere rastlanabiliyor. Yazıda uçaklar üzerindeki işaretlerin yerdeki ve havadaki mürettebat için önemli bilgileri içerdiği ifade ediliyor. Buna ek olarak uçaklarda kullanılan diğer bazı sembollerin olduğu tabloya da ulaşılabiliyor.  

II.Dünya Savaşı’nda ABD tarafından kullanılan ve çeşitli anlamlara gelen uçak üzerindeki simgeler. Örneğin uçağın üzerinde yer alan 31 numaralı işaret o uçağın bir köprü yok ettiğini ifade ediyor. 

Yine konu hakkında Business Insider isimli internet sitesinde yer alan 1 Aralık 2015 tarihli bir yazıda uçaklarda bulunan işaretlerin “kill mark” yani “öldürme işareti” olduğu ifade ediliyor.

Yine internette yapılan aramalarda üzerinde “kill mark” bulunan başka uçaklarla da karşılaşılabiliyor. Aşağıdaki fotoğraf ise üzerinde 17 Svastika’nın yer aldığı ABD Hava Kuvvetlerine ait aynı model bir uçağı gösteriyor.

Fotoğrafın gündem olmasının ardından Sözcü gazetesine açıklamalarda bulunan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Kulübü Genel Sekreteri İsmet Erol da söz konusu işaretlerin yok edilen hedefleri simgelediği ve bunun bir havacılık geleneği olduğunu belirtti.

Dokuz8Haber de daha sonra attığı bir tweette, söz konusu işaretin havacılık dünyasında kullanılan bir işaret olduğu ve savaş sırasında düşürülen uçakları gösterdiği ifade edildi.

İlginizi Çekebilir:  Uçakların üzerindeki işaretler bize neler anlatır?

Sonuç olarak Bakan Pakdemirli’nin bindiği uçağın Nazi uçağı olduğu iddiası doğru değil. Uçakta bulunan semboller II.Dünya Savaşı’nda yok edilen Nazi uçaklarını simgeliyor. Ayrıca farklı açılardan çekilen görüntülerde uçaktaki sembollerin tamamı görülebiliyor. Bu noktada fotoğrafın sadece görünen tek bir Nazi sembolü üzerinden değerlendirilmesi ve sembolün taşıdığı anlamın vurgulanmaması “bağlamdan koparma” olarak nitelenebilir.  

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Anadolu Ajansı, Bakan Pakdemirli’nin katıldığı festivalden görüntüler, 14 Eylül 2019

Anadolu Ajansı, Pakdemirli’nin bindiği uçağı gösteren başka bir fotoğraf, 14 Eylül 2019

YouTube, Bakan Pakdemirli’nin katıldığı festival sırasında çekilen video görüntüleri, 14 Eylül 2019 

YouTube, Uçağın başka açıdan çekilen görüntüleri, 16 Eylül 2018

Alamy.com, Ferocious Frankie isimli uçağın fotoğrafı, 14 Ekim 2012

Business Insider, Uçakları üzerinde yer alan işaretlere dair yazı, 1 Aralık 2015 

History.delaware.gov, Uçakların üzerinde bulunan işaretler hakkındaki yazı 

Sözcü, O uçakta neden Nazi bayrağı var, 15 Eylül 2019