Fotoğrafın ABD Başkanı Donald Trump’ın öldüğü anı gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: ABD Başkanı Donald Trump öldü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın öldüğü anı gösterdiği iddia edildi.

Twitter’da 2 Temmuz 2019’da Kemal Özkiraz paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 100 retweet ve 300 beğeni aldı.

Aynı fotoğrafın başka kullanıcılar tarafından paylaşılan CNN logolu başka bir versiyonunda ise Trump’ın üzerinde kanlar olduğu iddia edildi.

Ancak fotoğrafın ABD Başkanı Trump’ın öldüğü anı gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu görüntünün orijinaline, 1 Nisan 2007’de yayınlanan WWE’nin düzenlediği WrestleMania isimli etkinliğin 23. bölümünden ulaşılabiliyor. Görüntünün CNN logolu versiyonundaki kan lekesi ise fotoğrafa montajlanarak eklenmiş.

Görüntü bir televizyon programından

USA Network isimli televizyon kanalında yayınlanan ve World Wrestling Entertainment (WWE) tarafından düzenlenen WrestleMania isimli güreş etkinliğinin 23. bölümü 1 Nisan 2007’de ekranlara geldi. Donald Trump gibi milyarderler bu etkinlikte sahne aldı. Tamamen eğlence amaçlı yapılan bu güreş etkinliğinin 23. bölümünden kısa bir keside WWE’nin YouTube kanalından ulaşılabiliyor

Ayrıca WWE’nin internet sitesinde Donald Trump’ın bir profili bulunmakta. Bu profilde kendisinin 2007’deki etkinliğe katıldığı bilgisi bulunuyor. Programın başka bir anından kaydedilen görüntülerde ise Stone Cold Steve Austin’in Trump’ı nakavt ettiği anlar görülebiliyor. Görüntüler izlendiğinde iddia konusu fotoğrafın programın bu kesidinden olduğu anlaşılıyor.

Programdan başka görüntülere de YouTube üzerinden ulaşmak mümkün. Bu görüntüler dikkatlice izlendiğinde de Trump’ın üzerindeki aynı renkteki kravat fark edilebiliyor.

Eğlence amaçlı hazırlanan bu programla ilgili haberlere Sport Bible, News18 gibi internet sitelerinin çeşitli tarihlerde yayımladıkları haberlerden de ulaşılabiliyor. Bu haberlerde yer alan fotoğraflardan da iddia konusu fotoğrafın WrestleMania isimli programın 23. bölümünde kaydedildiğini söylemek mümkün.

Söz konusu görsel ile birlikte paylaşılan Trump’ın öldüğüne dair iddialar daha önce de dile getirilmiş ve bu iddiaların doğru olmadığına ilişkin analizler ABD’li doğrulama platformları Snopes ve Politifact tarafından hazırlanmıştı. Bu analizlerde de Trump’a ait görüntünün 1 Nisan 2007’deki güreş programından olduğu belirtiliyor. 

Basın Sözcüsü: Pence programını acil bir durum nedeniyle iptal etmedi

İddia konusu fotoğraf, 2 Temmuz 2019’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in New Hampshire’daki programını iptal etmesinin ardından ABD için bir acil durumun söz konusu olduğu iddiası ile sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılmaya başlamıştı. Pence’in basın sözcüsü Alyssa Farah ise bu iddiaların ardından Twitter’dan yaptığı bir açıklama ile başkan yardımcısının Washington DC’ye dönme sebebinin herhangi bir acil durum olmadığını ifade etti.

Kemal Özkiraz, 2 Temmuz 2019’da iddia konusu fotoğrafı paylaştıktan sonra attığı bir tweette söz konusu görüntünün şov amaçlı bir programdan olduğunu belirtti.

Sonuç olarak fotoğraf ABD Başkanı Donald Trump’ın öldüğü anı göstermiyor. Fotoğraf, USA Network isimli kanalda 1 Nisan 2007’de yayımlanan WrestleMania isimli televizyon programının 23. bölümünden. Söz konusu yarışmanın görüntüleri gerçek anlamından koparılarak Trump’ın öldüğü anlatısı içerisinde paylaşıldığı için iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “bağlamdan koparma”ya örnek olarak olarak gösterilebilir. CNN logosu ile paylaşılan montaj fotoğraf ise yanlış bilgi türlerinden manipülasyona örnek olarak verilebilir. 

SON GÜNCELLEME:

  • Kemal Özkiraz’ın iddia fotoğrafı paylaştıktan sonra attığı tweet analize eklendi. (2 Temmuz 2019 / 23.30)
  • Trump’ın katıldığı başka tarihli bir Wrestlamania programının videosu analizden çıkarıldı. (15 Temmuz 2019 / 11.30)

Kaynaklar

YouTube, Donald Trump’ın da yer aldığı WWE etkinliği, 19 Temmuz 2011

WWE, Donald Trump’ın profili

YouTube, Trump’ın yer aldığı programdan diğer görüntüler, 8 Kasım 2016

Snopes, İlgili analiz, 13 Ağustos 2016

Politifact, İlgili analiz, 4 Ocak 2017

Twitter, Alyssa Farah’ın açıklaması, 2 Temmuz 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Donald Trump’ın da yer aldığı WWE etkinliği, 19 Temmuz 2011

WWE, Donald Trump’ın profili

YouTube, Trump’ın yer aldığı programdan diğer görüntüler, 8 Kasım 2016

Snopes, İlgili analiz, 13 Ağustos 2016

Politifact, İlgili analiz, 4 Ocak 2017

Twitter, Alyssa Farah’ın açıklaması, 2 Temmuz 2019