Fotoğrafın, Arakan’daki Müslüman çocuklara işkence yapıldığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Arakan’daki Müslüman çocukların elleri motosikletle ezildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek tarafından da paylaşılan bir fotoğrafın, Arakan’da yaşayan Müslümanlara işkence yapıldığını gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta yerde yüz üstü yatan çocukların elleri üzerinden geçen motosiklet sürücüsünün yer aldığı paylaşımlarda “Arakanda Katliam Var” etiketinin de kullanıldığı görülüyor.Ancak, fotoğrafın Myanmar’ın Arakan bölgesindeki Müslümanlara işkence yapıldığını gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf  2009 yılında Hindistan’da bir devlet okulundaki karate gösterisi sırasında çekilmişti.

CNN’in yaptığı haberde Tamil Nadu eyaletinde gerçekleştirilen gösteri sırasında kimsenin yaralanmadığı ve gösterinin velilerden izin alınarak yapıldığı belirtiliyor. Fotoğrafın 2009 yılından itibaren dolaşımda olduğu ve çeşitli yerlerde kullanıldığı fark edilebiliyor.  Hindistan’da farklı okullarda bu tarz gösterilerin yapıldığını görmek mümkün.

Gösteriler yasaklandı

İngiltere merkezli Telegraph gazetesinin 2009 tarihli haberinde, Hindistan’da öğrencilerin ölüme meydan okuyan gösterilere katılmasının yasaklandığı belirtiliyor. Dövüş sporları eğitimlerinin yaygın olduğu Hindistan’da yetkililer, 50 bin okula gönderdikleri uyarıyla, öğrencilerin bu tarz etkinliklere katılımının önüne geçilmesinin planlandığını ifade ediyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CNN, Hindistan: Okul, motorsikletin karateci çocukların üzerinden geçmesine izin verdi, 28 Temmuz 2018

Petmaya, Fotoğrafın kullanıldığı başka bir site, 2016

NDTV, Motorsiklet 50 çocuğun ellerinin üzerinden geçti, 18 Mart 2010

Telegraph, Motorsikletçi öğrencilerin üzerinden sürdükten sonra Hindistan okul gösterilerini yasakladı, 29 Temmuz 2009