Fotoğrafın Atatürk’e benzerliği ile bilinen Göksal Kaya ve askerleri gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Göksal Kaya ve askerleri gösteriyor. 

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Atatürk’e benzerliği ile bilinen Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösterdiği iddia edildi. 

Bir kullanıcı tarafından 10 Kasım 2019’da “Mevsimlik şaklabana selam duran bu rütbeliler için yasal işlem başlatılmalı” ifadesiyle birlikte Facebook’a yüklenen fotoğrafa, yaklaşık 2 bin ifade bırakıldı ve gönderi yaklaşık 500 kişi tarafından paylaşıldı.

Buna karşılık sosyal medyadaki birçok kullanıcı ise fotoğrafın montaj olduğunu öne süren yorumlarda bulundu

Fotoğrafın, Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösterdiği iddiası doğru. Görselde montaj yok. Fotoğraf, 2011 yılında Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlamaları çerçevesinde Akçay’a demirleyen TCG Bodrum isimli gemide çekilmiş. 

Fotoğraf doğru ancak eski tarihli

Balıkesir’in ilçesi Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde TCG Bodrum isimli geminin Akçay limanına demirlediğine dair 11 Eylül 2011 tarihli bir habere ulaşmak mümkün. Haberde, bahsi geçen gemiyi dönemin Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Edremit 19. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar, Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve beraberindeki heyetin gezdiği ifade ediliyor. Haberde gemiyi toplam 3 bin kişinin gezdiği de açıklanıyor

2011 yılında gemiyi ziyaret eden heyet içinde Atatürk’e benzerliğiyle dikkat çeken Göksal Kaya da var. Haberler.com isimli internet sitesinde yer alan aynı tarihli bir fotoğrafta, Eski Edremit Kaymakamı Osman Tunç’un hemen arkasında duran Kaya fark ediliyor. Yani Kaya’nın heyetle beraber gemiye geldiği için selamlanması muhtemel gibi duruyor.

TCG Bodrum isimli gemiye yapılan ziyaret sırasında çekilen diğer fotoğraflar incelendiğinde de Göksal Kaya net olarak görülebiliyor

Son olarak Haber3 isimli internet sitesinde yer alan haberde Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl kutlamalar çerçevesinde resmi törenlerin ardından konser verildiği ifade ediliyor. Haberde kullanılan fotoğrafta konseri dinleyenlerin arasındaki Göksal Kaya fark edilebiliyor. 

Sonuç olarak fotoğraf Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Göksal Kaya ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevli askerleri gösteriyor ve 2011’de çekilmiş. 

Kaynaklar

Haberler, TCG Bodrum gemisi Edremit’i ziyaret etti, 10 Eylül 2011

Denizhaber, TCG Bodrum fırketeyni Edremit'e geldi, 11 Eylül 2011

Haber3, Edremit’te 9 Eylül Konseri, 11 Eylül 2011

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Haberler, TCG Bodrum gemisi Edremit’i ziyaret etti, 10 Eylül 2011

Denizhaber, TCG Bodrum fırketeyni Edremit'e geldi, 11 Eylül 2011

Haber3, Edremit’te 9 Eylül Konseri, 11 Eylül 2011