Fotoğrafın Atatürk’ün kediyle birlikte uyuduğunu gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf kediyle birlikte uyuyan Atatürk’ü gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın kucağında bir kediyle birlikte uyuyan Atatürk’ü gösterdiği iddia edildi. Facebook’ta “Atatürk’e dair” isimli bir sayfada 26 Ekim 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 6 bin 500 kişi tarafından paylaşılırken 625 kullanıcı tarafından da beğenildi.


Ancak fotoğraf bir kediyle birlikte uyuyan Mustafa Kemal Atatürk’ü göstermiyor. Fotoğrafın orijinalinde Atatürk tek başına uyuyor. İnternette çeşitli kaynaklarda da bulunabilen fotoğrafa Hanri Benazus’un koleksiyonundan ulaşılabiliyor. Fotoğraf, 25 Temmuz 1935’de İstanbul, Florya’da çekilmiş.

Fotoğrafın orijinalinde kedi yok

Fotoğrafın kaynağına Hanri Benazus’un koleksiyonundan ulaşmak mümkün. Tudem Yayınları tarafından basılan koleksiyonun ikinci cildi, 135. sayfasında görülebilen fotoğrafın altındaki bilgilere bakıldığında, 25 Temmuz 1935 tarihinde İstanbul, Florya’da çekildiği anlaşılıyor.

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, çeşitli kaynaklarda fotoğrafın kedisiz versiyonları görülebiliyor. NTV isimli medya kuruluşunun internet sitesinde 10 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan “79 yıllık özlem” başlıklı yazıda da fotoğrafın orijinalini görmek mümkün.

Yazıda yer alan bilgilere göre fotoğraf, Mustafa Kemal Atatürk’e siroz hastalığı teşhisi konmasından sonra Savarona Yatı’nda dinlenirken çekilmiş.

Buna ek olarak fotoğrafa dikkatli bakıldığında da kedinin montaj aracılığıyla eklendiği fark edilebiliyor. Kedi görselinin kontur çizgileri, amatörce yumuşatılmış.


Sonuç olarak fotoğrafın Atatürk’ü bir kediyle birlikte uyurken gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafın kedisiz versiyonu çeşitli tarihlerde farklı kaynaklar tarafından internette paylaşılmış. 25 Temmuz 1935 tarihinde çekilen fotoğrafın orijinal haline ise Hanri Benazus Koleksiyonu’ndan ulaşılabiliyor. Orijinal fotoğrafa sonradan eklenen kedi görselinin kontur çizgileri de  montajı ele veriyor. Ortaya çıkan montaj görsel, yanlış bilgi türlerinden manipülasyona bir örnek.

SON GÜNCELLEME:

Hanri Benazus Koleksiyonu’na dair bilgiler eklendi.
15 Kasım 2019 / 12:30

Kaynaklar

NTV, 79 yıllık özlem, 10 Kasım 2017

Tudem Yayınları, Hanri Benazus Koleksiyonu Cilt 2, 25 Temmuz 1935

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

NTV, 79 yıllık özlem, 10 Kasım 2017

Tudem Yayınları, Hanri Benazus Koleksiyonu Cilt 2, 25 Temmuz 1935