Fotoğrafın Barış Pınarı Harekatı sırasında patlatılan bir binayı gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Barış Pınarı Harekatı sırasında patlatılan bir binayı gösteriyor.

 

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir. 

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen fotoğrafın Barış Pınarı Harekatı sırasında patlatılan bir binayı gösterdiği iddia edildi.

Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 118 retweet ve yaklaşık 900 beğeni aldı.

Ancak fotoğraf Barış Pınarı Harekatı’ndan değil. Fotoğraf, 2016’da Cizre’de meydana gelen bir yangın sırasında kaydedildiği belirtilerek paylaşılmış. 

Fotoğraf Cizre’de çıkan bir yangını gösteriyor

Batman Rehber Gazetesi isimli haber sitesinde yer alan haberde, iddia konusu fotoğrafın Aralık 2015’te başlatılmış olan Şırnak’ta sokağa çıkma yasağı sırasında, belirlenemeyen nedenden dolayı meydana gelen bir yangında kaydedildiği ifade edilmiş. 2016 Şubat ayında paylaşılan haberin devamında, çıkan yangında 9 kişinin hayatını kaybettiği ve 25 kişinin de yaralandığı bilgisi mevcut.

Buna ek olarak YouTube’da, iddia konusu olan bombalanmış bina görselinin Barış Pınarı Harekatı’ndan olmadığını gösteren DİHA Haber Ajansı kaynaklı bir video da mevcut. Video, 2015-2016 yılları arasında Şırnak’ta yaşanan olayları anlatan kolajlanmış çeşitli video ve fotoğraflardan oluşuyor. İddia konusu fotoğrafın, videonun 28. saniyesinden alınmış ekran görüntüsü olduğu görülebilir.

İddia konusu gönderide patlama sonucu oluşan dumanda bir Atatürk portresi oluştuğu da ifade edilmiş. Bu tarz ilişkilendirmeleri birer “pareidolia” örneği olarak düşünmek mümkün. 

İlginizi Çekebilir:  Neden Mars’tan gelen fotoğraflarda insan görme eğilimindeyiz?

Sonuç olarak, fotoğrafın Barış Pınarı Harekatı sırasında patlatılan bir evi gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntü 2016 yılında Cizre’de çıkan bir yangında kaydedilmiş. Sosyal medyada paylaşılan bu iddia, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine örnek gösterilebilir.

Kaynaklar

Batman Rehber Gazetesi, Fotoğrafın Cizre’de çıkan yangına ait olduğunu gösteren haber, 5 Şubat 2016

YouTube, Cizre’deki patlama anının videosu, 6 Mart 2016

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Batman Rehber Gazetesi, Fotoğrafın Cizre’de çıkan yangına ait olduğunu gösteren haber, 5 Şubat 2016

YouTube, Cizre’deki patlama anının videosu, 6 Mart 2016