Fotoğrafın Berlusconi’nin yerleri süpürdüğünü gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi sosyal hizmet görevi için yerleri süpürüyor.

YANLIŞ

Haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarla İtalya Başbakanlığı yapmış, iş adamı Silvio Berlusconi’nin, yerleri süpürürken fotoğrafının çekildiği iddiasıyla bir görsel dolaşıma girdi.

Türkiye Gazetesi, Gazete Vatan, Haber7, Ensonhaber, Medyaradar gibi sitelerin bu fotoğrafı, “Berlusconi’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraf” ifadesiyle haberleştirdiğini görmek mümkün. TRT Türk’ün Berlusconi ile alakalı bir haber videosunda da bu fotoğrafı kullandığı görülebilir.

Ayrıca iddia Twitter’da Tribün Dergi ve Biliyor Muydunuz gibi sosyal medya platformlarında üç yüzden fazla retweet ve beğeni aldı.

Fotoğraf montaj

Ancak fotoğrafın Berlusconi’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montaj.

Fotoğrafın orijinali, 2007 yılında Bronte118 isimli haber sitesinde bir firmadaki işçilerin karşılaştığı zor çalışma koşullarıyla ilgili haberde kullanılıyor. Corriere di Ragusa isimli haber sitesinde ise çöp hizmetleri firması Ibleambiente’de çalışan işçilerin grevinden bahsedilirken bu fotoğrafa yer veriliyor. Fotoğrafın orijinal haline bakıldığında Berlusconi’nin bulunmadığını görmek mümkün.


İddianın kökeni Berlusconi’nin aldığı cezaya dayanıyor. 2014 yılı Nisan ayında, Berlusconi’nin vergi kaçırmaktan çarptırıldığı 4 senelik hapis cezası bir yıllık sosyal hizmet cezasına çevrilmiş ve bu sosyal hizmet cezasını bir bakım evinde hizmet vererek geçirmesine karar verilmişti. BBC’nin haberine göre Berlusconi cezasını Katolik Kilisesi’ne bağlı Cesano Boscone Bakım Evi’nde Mayıs ayında çekmeye ve burada Alzheimer hastalarına yardımcı olmaya başlamıştı. Hatta, Stefano Apuzzo isimli gazetecinin kaydettiği video görüntüsünde de bu görülebilir. Kısacası, Berlusconi sosyal hizmet cezasını fotoğraftaki gibi yerleri süpürerek değil bir bakım evinde hastalara yardım ederek çekti.

Montaj görüntü nasıl yayıldı?

Görüntülerin Berlusconi’nin sosyal hizmet cezasını aldıktan sonra eğlence amaçlı oluşturulduğu anlaşılabiliyor. Pek çok farklı sitede onlarca farklı caps arasında bu fotoğrafa da rastlamak mümkün. Söz konusu capslerde meme, fotomontaj, ironi, hiciv gibi ibareler yer alıyor.

Sosyal hizmetlere güven duyma hayalim var

Her ne kadar Berlusconi’nin yerleri süpürdüğünü gösterdiği iddia edilen fotoğraf montaj da olsa Berlusconi, 2008 seçimlerinden önce, Napoli’deki çöp sorununu çözeceğine dair mesaj vermek için Napoli sokaklarında çöp toplamıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Haber 7, İtalyanlar şokta! Berlusconi mi?, 19 Mayıs 2014

Bronte118, İşçilerin karşılaştığı zor çalışma koşulları,  27 Eylül 2007

Corriere di Ragusa, Çöp hizmetleri firması Ibleambiente’de çalışan işçilerin grevi, 11 Ekim 2007

Hürriyet, Berlusconi’ye sosyal hizmet cezası, 15 Nisan 2014

BBC News Türkçe, Berlusconi ilk hasta bakıcılık mesaisini doldurdu, 9 Mayıs 2014

The Telegraph, Silvio Berlusconi bakım evinde çalışırken videoya çekildi, 30 Haziran 2014

CNN Türk, Berlusconi sokakları gezip çöp topladı, 8 Ağustos 2008

The Telegraph, Silvio Berlusconi Napoli sokaklarını süpürüyor, 7 Ağustos 2008

You Reporter, Berlusconi sosyal hizmetler cezası: Twitter’dan fotomontaj görüntüler, 15 Nisan 2014

Memegen, Silvio meme’i

QNM, Berlusconi sosyal hizmetler cezası: internetten ironik görüntüler

Attualita - Tutto Gratis, Berlusconi sosyal hizmetler cezası: internetteki hicivler

Yazar:

Alperen Şen