Fotoğrafın Bilim Kurulu’ndaki Diyanet temsilcisini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Bilim Kurulu’ndaki Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisine ait.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide fotoğrafın Bilim Kurulu’ndaki Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisini gösterdiği iddia edildi. Gönderilerden yalnız biri, 2 binin üzerinde paylaşıma erişti.


Ancak iddia doğru değil. Görüntü, 7 Nisan 2020’de TGRT Ana Haber’e konuk olan Kişisel Koruyucu Donanım Danışmanı ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez’e ait. Bilim Kurulu’nda Diyanet’in bir temsilcisi bulunmuyor.

Fotoğraf başkasına ait

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, paylaşımdaki kişinin kişisel koruyucu donanım danışmanı ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı Yasemin Öymez olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Öymez, farklı haber ajanslarına da koruyucu maske kullanımıyla ilgili röportaj vermiş.

Görüntü, Yasemin Öymez’in 7 Nisan 2020’de konuk olarak katıldığı TGRT Ana Haber yayınından alınmış. Yaklaşık 15 dakika yayında kalan Öymez, Diyanet’i ilgilendiren bir söz de sarf etmemiş. Yayında ekrana Öymez’in unvanı “kişisel koruyucu uzmanı” olarak veriliyor.

Teyit bilgi almak için Yasemin Öymez’e ulaştı. Öymez, A sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğu bilgisini doğruladı; Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığını belirtti. 

Bilim Kurulu’nda Diyanet temsilcisi yok

Sağlık Bakanlığı, Ocak 2020’de Covid-19 salgınıyla mücadele için tıp alanında uzman 26 kişi ile Koronavirüs Bilim Kurulu’nu oluşturmuştu. Yeni üyelerin katılmasıyla birlikte bu sayı önce 31’e sonrasındaysa 38’e yükseldi. Üyelerin isimleri ve görevleri biliniyor. Yasemin Öymez’in adı bu listede de yok. Tıp uzmanlarından ve bir hukuk müşavirinden oluşan Bilim Kurulu’nda, 20 Nisan itibariyle Diyanet’in temsilcisi yer almıyor. Listede yer alan kadın üyelerse şöyle: 

Bilim Kurulu üyeleri Çalıştıkları kurumlar
Ayşegül Füsun Eyüboğlu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi
Firdevs Aktaş Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Yeşim Taşova Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi
Şebnem Erdinç Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi
Canan Ağalar SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Müşerref Şule Akçay Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi
Zeliha Tufan Koçak YÖK Yürütme Kurulu Üyesi
Serap Şimşek Yavuz  İstanbul Tıp Fakültesi
Figen Çizmeci Şenel Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü
Fatma Gülay Korukluoğlu Ulusal Viroloji Laboratuvarı
Ayla Aydın Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi
Pınar Okyay Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi
Selma Metintaş Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Deniz Çalışkan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Seçil Özkan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Toplum Bilimleri Kurulu’nun detayları bilinmiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Nisan’da yaptığı basın toplantısında bir Toplum Bilimleri Kurulu’nun da oluşturulduğunu açıkladı. Buna göre bu kurul, süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek, toplum, aile ve bireyler olarak nelerden kaçınmak gerektiğinin ötesinde, hayatı kolaylaştıracak tekliflerde de bulunacak.” Kurulda psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, istatistik gibi alanlardan uzmanlar yer alacak. Ancak bu kurula ilişkin detaylar henüz bilinmiyor. Kurulun ayrıntılarının, önümüzdeki basın toplantılarında açıklanması bekleniyor.

Sonuç olarak iddia doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Linkedin, Yasemin Öymez profili

YouTube, Ekrem Açıkel ile TGRT Ana Haber, 7 Nisan 2020

DHA, 'Siyah maskeler polenden korur’, 8 Nisan 2020

Milliyet, İşte Kovid-19 savaşçısı bilim insanları, 28 Şubat 2020

Evrensel, Koronavirüs Bilim Kurulu'na 7 yeni üye eklendi, 6 Nisan 2020

TDB, Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, Koronavirüs Bilim Kurulu’na atandı, 25 Mart 2020

DHA, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumu açıkladı: Koronavirüsten can kaybı 725'e yükseldi, 7 Nisan 2020

BBC Türkçe, Koronavirüsle mücadele için Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Toplum Bilimleri Kurulu’: Din Sosyologları ne yapabilir?, 15 Nisan 2020