Fotoğrafın bir anne ile öz oğlunun evlendiğini gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf birbirleriyle evlenen bir anne ve oğlun düğün töreninden. 

YANLIŞ

Facebook’ta paylaşılan bir fotoğrafın, bir anne ile öz oğlunun evlendiğini gösterdiği iddiası ortaya atıldı. İddia 24 saat içinde 26 binden fazla kez görüntülendi, 285 kez paylaşıldı. 

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Mısırlı bir bilim insanı ve televizyon yapımcısı olan Moez Masoud ile tur rehberi Passant Nur-El Din’in 2017 yılındaki düğün töreninden. 

Fotoğraf bir anne ve oğlunu göstermiyor 

Tersine görsel arama yapıldığında, fotoğrafın orijinaline ulaşıyoruz. Fotoğrafta Mısırlı bir televizyon yapımcısı ve bilim insanı olan Moez Masoud ile kendi de ülkesinde ünlü bir tur rehberi olan Passant Nur-El Din’in 2017 yılında evlendiği düğün töreninde çekilmiş. İddia konusu görselde ise bu fotoğraf blurlanmış.

Paylaşılan görselin orjinali

Öte yandan Masoud 1978 doğumlu iken Nur-El-Din’in 2017’de çıkan haberlerde o zaman 28 yaşında olduğu belirtiliyor. Yani Masoud’un annesi olması, daha genç olması nedeniyle mümkün değil. Din 2018 yılında kariyerine odaklanmak için Masoud’tan boşanmaya karar verdiğini açıklamıştı. 

Anne ile oğul arasındaki evlilik ya da cinsel ilişki yasağı (ensest tabusu), insanlığın neredeyse evrensel tabularından biri ve oldukça nadir rastlanan bir durum. Psikiyatrlar, bu tabunun çocuğun bağımsızlığını kazanması ve psikoseksüel gelişimi açısından olağan olduğunu düşünüyor. İnsanlık tarihinin en mühim yapıtlarından biri olan Sofokles’in Kral Oedipus tragedyası bu yasağın delinmesinin yarattığı travmalara odaklanıyor. Böyle evrensel bir tabu nadiren de delinmiş olsa bir düğün ile alenileştirilmesi beklenmezdi.

Sonuç olarak iddia yanlış ve yanlış bilgilendirmenin en yaygın yedi türünden biri olan hatalı ilişkilendirme kategorisinde yer alıyor.  

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Economist, Islamic televangelists - Holy smoke | International, 29 Kasım 2011

Instagram, Passant Nur-El Din’in İnstagram hesabı 

Colimage, رحلة مصور معز مسعود وبسنت نور الدين من الزفاف عودة الى 2009

Stepfeed, This woman is Egypt's most famous tour guide on social media, 17 Mayıs 2017 

Facebook, Din'in Facebook paylaşımı, 27 Mart 2018 

Britannica, Incest

Science Direct, Incest - an overview

YouTube, Çocukluk ve Psikanaliz, Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu

Columbia, Sophocles' Oedipus: Trapped by Taboo