Fotoğrafın Birinci Dünya Savaşı’ndan kaçıp Müslüman ülkelere sığınan Avrupalıları gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Birinci Dünya Savaşı sırasında Fas ve Tunus gibi Müslüman ülkelere sığınan Avrupalılar.

YANLIŞ

teyit.org’a ihbar olarak gelen ve bir süredir internette dolaşımda olan fotoğrafın, Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupalı sığınmacıların Fas ve Tunus gibi Müslüman ülkelere sığınmak için bir gemiye binmeye çalıştığını gösterdiği iddia edildi.

Ancak, fotoğrafın Birinci Dünya Savaşı’ndan kaçarak Fas ve Tunus gibi ülkere sığınan Avrupalıları gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 8 Ağustos 1991 yılında Arnavutluk’tan Vlora ismindeki bir gemiyi kaptanıyla beraber kaçırarak İtalya’nın Bari kentine gemiyle sığınan Arnavut sığınmacılara ait.

Stok fotoğraf sitesi Alamy.com’da da 8 Ağustos’ta yaşanan olaylara ait fotoğraflara rastlanıyor. Bu fotoğraflar arasında, Vlora isimli gemi ve Bari Limanı’ndaki kalabalığı görmek mümkün. New York Times’ın konu hakkında yaptığı bir haberde de binlerce Arnavut’un kötü şartlar yüzünden ülkesinden kaçtığı belirtiliyor. Arnavutluk’tan İtalya’ya kaçmaya çalışan yaklaşık 20 bin Arnavut’un 1991’de yaşadıklarını anlatan “La Nave Dolce” isimli bir belgesel de bulunuyor.

Ayrıca, 2015 yılında aynı fotoğraf “Müslüman mültecileri Libya’dan İtalya’ya taşıyan gemi” olduğu iddiasıyla da sosyal medyada paylaşılmıştı. Doğrulama sitesi Snopes’un iddiayı yalanladığı analize de ulaşmak mümkün.  

1991 Ağustos’unda ne olmuştu?

Arnavutluk’taki komünist rejimin yıkılmasının ardından yoksulluk çeken binlerce insan Vlora isimli gemiyi kaptanıyla beraber kaçırmış ve Güney İtalya’daki Bari kentine sığınmıştı. Gemide yer alan yaklaşık 20 bin Arnavut, İtalya tarafından ülkeye kabul edilmemiş ve gemi Bari limanında bekletilmişti. Olaylar sırasında bazı sığınmacılar İtalya polisi tarafından tutuklanmış ve pek çoğu da bir hafta içinde Arnavutluk’a geri gönderilmişti. Zaman zaman helikopterle sığınmacılara yiyecekler atılmış, bazı sığınmacılar da kötü yaşam koşulları yüzünden hayatını kaybetmişti.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

BBC, Arnavut illegal göçmenler, 24 Haziran 2014

News.com, Bu inanılmaz fotoğrafın arkasındaki gerçek hikaye, 1 Kasım 2015

Alamy, Vlora isimli gemi ve Bari Limanı’ndaki kalabalığın fotoğrafı, 8 Ağustos 1991

Alamy, Vlora isimli gemi ve Bari Limanı’ndaki kalabalığın fotoğrafı, 8 Ağustos 1991

Alamy, , Vlora isimli gemi ve Bari Limanı’ndaki kalabalığın fotoğrafı, 8 Ağustos 1991

The New York Times, Binlerce Arnavut Gemilere Binerek İtalya’ya Kaçtı, 7 Mart 1991

Microcinema, The Human Cargo isimli film, 8 Kasım 2012

Snopes, Yanlış Anlaşılan Göç Dalgası, 11 Eylül 2015

Gazeta-shqip, Helikopterle sığınmacılara yiyecek atıldığına dair yazı, 12 Ağustos 2012

Migrantsatsea, 15 bin Arnavut’un Gemiyle İtalya’ya Varışının 20. Yıldönümü, 29 Temmuz 2011