Fotoğrafın bisikletliyi kovalayan ayıyı gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf bisikletliyi kovalayan ayıyı gösteriyor.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Yeni Akit gazetesinin internet sitesindeki bir haberde de kullanılan fotoğrafın bir ayı tarafından kovalanan bisikletliyi gösterdiği iddia edildi. Hayal Tamircileri isimli bir Facebook sayfasında 19 Ocak’ta paylaşılan fotoğraf, yaklaşık bin kişi tarafından beğenilirken 516 kişi tarafından da paylaşıldı. İddia fotoğraf şubat ayında İngilizce yayım yapan Facebook sayfalarında da paylaşılmıştı.

Ancak fotoğrafın bir ayı tarafından kovalanan bisikletliyi gösterdiği iddiası doğru değil. Bisikletli kişi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Fotoğrafın orjinali yaklaşık 4 sene önce Adonis Arias tarafından bir görsel paylaşım platformu olan Tumblr’a yüklenmiş.

Bisikletli fotoğrafa sonradan eklenmiş

Fotoğrafın orjinali ilk olarak Adonis Arias isimli bir Tumblr kullanıcısı tarafından yaklaşık 4 sene önce paylaşılmış. Bisikletlinin görselde olmadığı, ayının koştuğu görsel, iki çekim açısından da görülebiliyor.


Tumblr paylaşımında fotoğrafın Yellowstone National Park’ta çekildiği belirtilmiş. 

Fotoğrafın orjinali solda, montajlanmış hali ise sağda görülebiliyor.

Fotoğraf yabancı kaynaklarda da paylaşılmış

Görselin montajlı hali İngilizce yayım yapan bir Facebook sayfası olan Inspire Uplift’te de 11 Şubat’ta paylaşıldı. Gönderi yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşılırken yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi.

Fotoğraf İngilizce yayım yapan Animal Lovers isimli Facebook sayfası tarafından da 2018 yılında paylaşılmıştı. İki sayfada da fotoğrafın Kanada’dan olduğu iddia edildi.

Fotoğrafın montajlanan hali Snopes isimli doğrulama platformu tarafından da incelenmişti. 19 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan analizde iddianın doğru olmadığı belirtilmişti.

Benzer iddialar daha önce de yayılmıştı

Bir ayının bir insanı kovaladığını gösteren sahte görseller ile daha önce de karşılaşıldı. teyit.org’un 16 Ocak tarihli analizinde kayak yapan kadını kovaladığı iddia edilen ayı videosunun da doğru olmadığı görülebiliyor.

Sonuç olarak, fotoğraftaki ayının bisikletli bir insanı kovaladığı iddiası doğru değil. Bisikletli görsele sonradan eklenmiş. Fotoğrafın orijinal hali, Adonis Arias’ın Tumblr isimli fotoğraf paylaşım sitesinde yaptığı yaklaşık 4 sene önceki paylaşımından alınmış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Tumblr, Adonis Arias’ın paylaştığı fotoğraf, 2014

Snopes, Bu fotoğraf bisikletliyi kovalayan ayıyı mı gösteriyor?, 19 Şubat 2019

Teyit.org, Videonun kayak yapan bir kadını ayı kovaladığını gösterdiği iddiası, 16 Ocak 2019