Fotoğrafın Çekmeköy’de helikopter kazasında ölen askerleri gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Çekmeköy’de gerçekleşen helikopter kazasında yaşamını yitiren askerler.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, 11 Şubat 2019 günü İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu gerçekleşen kazada yaşamını yitirdiği belirtilen askerlerin fotoğrafları paylaşıldı. Görselde Göksenin Şaylan, Aykut Yurtsever, Emre Vahit Bekli, Şahin Arslan’ın isimleri ve fotoğrafları yer alıyor.

Twitter’da “Cesur” isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia 271 beğeni aldı ve 157 kez retweet edildi. Facebook’ta aynı görsel kullanılarak “Erdoğan Sevdalıları” isimli sayfa tarafından aynı gün paylaşılan iddia, 172 kez paylaşıldı, bin 100 kişi tarafından beğenildi. Ayrıca Akşam’ın internet sitesinde “İstanbul’da helikopter düştü!” başlıklı 12 Şubat 2019 tarihli bir haberde de kazanın Sancaktepe’de gerçekleştiği iddia edildi.

Fakat görselde isimleri ve fotoğrafları bulunan askerlerin 11 Şubat 2019 günü İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu gerçekleşen kazada hayatını kaybeden askerler olduğu iddiası doğru değil. Fotoğrafları bulunan Göksenin Şaylan, Aykut Yurtsever, Emre Vahit Bekli ve Şahin Arslan 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Sancaktepe’de gerçekleşen helikopter kazasında yaşamını yitiren askerler. 11 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşen kazada ise Semih Özcan, Ümit Özerli, İlyas Kaya ve Yakup Avşar hayatını kaybetti.

Fotoğrafları paylaşılan askerler 2018 yılında başka bir helikopter kazasında hayatını kaybetmişti

Sosyal medya paylaşımlarında 11 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Çekmeköy’de gerçekleşen helikopter kazasında yaşamını yitirdiği iddia edilen askerlerin fotoğrafları 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Sancaktepe’de yaşanan helikopter kazası sonucu hayatını kaybedenlere ait.

Milli Savunma Bakanlığının resmi Twitter hesabından İstanbul Sancaktepe’deki kazanın yaşandığı gün olan 26 Kasım 2018 tarihinde yapılan paylaşımda kazada hayatını kaybedenlerin isim ve fotoğrafları paylaşılmıştı.

Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabı

26 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin Kara Pilot Albay Göksenin Aytural Şaylan, Kara Pilot Üsteğmen Aykut Yurtsever, Teknisyen Astsubay Üstçavuş Emre Vahit Bekli ve Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan olduğu görülebiliyor.

11 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Çekmeköy’de gerçekleşen helikopter kazasında yaşamını yitirenler için de Milli Savunma Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşım bulunuyor. Bu paylaşımda Kara Pilot Yüzbaşı Semih Özcan, Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Özerli, Teknisyen Astsubay Üstçavuş İlyas Kaya ve Teknisyen Astsubay Üstçavuş Yakup Avşar’ın isimleri yer alıyor.

Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabı

Ne olmuştu?

26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopter düşmüştü ve 4 asker hayatını kaybederken 1 asker de yaralanmıştı. Acil iniş yapmaya çalışan ve Sancaktepe’de Topçular Caddesi Fırtına Sokaktaki dört katlı binanın çatısına çarpan askeri helikopterin sokağa düştüğü belirtilmişti. Kaza sonucu Göksenin Şaylan, Aykut Yurtsever,  Emre Vahit Bekli ve Şahin Arslan yaşamını yitirmişti.

11 Şubat 2018 tarihinde ise 4. Kara Havacılık Alayına ait bir askeri helikopter bilinmeyen bir sebepten dolayı, Çekmeköy ilçesi Kirazlıdere mahallesinde bulunan Parkverde sitesinin park olarak kullandığı alana düştü. Kazada 4 asker yaşamını yitirdi. Olayla ve helikopterin düşme nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Habertürk, 27 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen helikopter kazası ile ile ilgili haber, 27 Kasım 2018

BBC, 11 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen helikopter kazası ile ilgili haber, 11 Şubat 2019

Twitter, Milli Savunma Bakanlığı’nın 11 Şubat 2019 tarihindeki kazada hayatını kaybedenlerle ilgili yaptığı paylaşım, 11 Şubat 2019

Twitter, Milli Savunma Bakanlığı’nın 26 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen kazada hayatını kaybedenlerle ilgili yaptığı paylaşım, 26 Kasım 2018

BloombergHT, 11 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen kaza ile ilgili haber, 11 Şubat 2019