Fotoğrafın CHP, İYİ Parti ve HDP’nin ortak seçim afişini gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Billboard, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin ortak seçim afişini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ortak seçim afişini gösterdiği iddia edildi.

İddia görsel, Twitter ve Facebook’ta ”#ZilletİttifakıDileGeldi”etiketi ile birçok tekil kullanıcı tarafından paylaşıldı.Fakat fotoğrafın CHP, HDP ve İYİ Parti’ye ait, ortak bir seçim afişini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanarak hazırlanmış. Fotoğrafın orijinalinde “Mustafa” yazısının altında CHP, HDP ve İYİ Parti’nin logoları bulunmuyor. Söz konusu afiş, “Mustafa. Sonuna kadar Bursa” sloganıyla CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey’in seçim çalışmaları için hazırlandı.

Fotoğraf montajlanarak hazırlanmış

Üzerinde CHP, HDP ve İYİ Parti’nin logolarının da bulunduğu iddia edilen “Mustafa” yazılı reklam afişi montajlanarak hazırlanmış. Billboard’un orijinalinde söz konusu partilerin logoları bulunmuyor.

Kaynak: bursadabirgun.com

Afişin Bursa’nın farklı bölgelerinde çekilmiş başka fotoğraflarına da ulaşılabiliyor.

Kaynak: bursahakimiyet.com

Kaynak: gencgazete.net

“Forensically” isimli internet sitesinden fotoğrafta manipülasyon olup olmadığına bakıldığında fotoğrafa sonradan eklenen logoların afişin geri kalanından daha farklı göründüğü söylenebilir. Logo kısmındaki piksel farklılıkları fotoğraf üzerindeki oynamadan kaynaklı.

 

Afiş Mustafa Bozbey’in seçim çalışmaları için hazırlandı

Bursa’nın yerel internet haber sitelerinde söz konusu afişle ilgili “Kim bu Mustafa?” başlıklı haberler yapıldığı görülebiliyor. İddia görselini içeren paylaşımlarda da afişin kime veya nereye ait olduğu ile ilgili bir açıklama bulunmuyor.

Söz konusu afiş, CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey’in seçim çalışmalarına ait. Beyaz üstüne yeşil renk ile yazılmış “Mustafa” yazısı ve altında bulunan “Sonuna kadar Bursa” sloganı bu çalışmalar için hazırlandı.

Mustafa Bozbey’a ait internet sitesinin açılış animasyonunda ve sitede de bu tasarımın kullanıldığını görmek mümkün.


Mustafa Bozbey’e ait YouTube kanalında bulunan,seçim kampanyası için hazırlanan tanıtım videosunda da söz konusu tasarım görülebiliyor.

Mustafa Bozbey’in seçim kampanyasına ait farklı tanıtım afişlerinin başka görüntüleri de mevcut. Düzce CHP İznik İlçe Başkanlığı’nın Facebook sayfasından paylaşılan görselde de “Mustafa” yazılı aynı tasarım kullanılıyor.

Kaynak: CHP İznik İlçe Başkanlığı Facebook sayfası

Mustafa Bozbey kimdir?

1962 yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinde doğan Mustafa Bozbey, 1999 yılından beri kazandığı 4 yerel seçimle Nilüfer Belediyesi Başkanlığı’nı 20 yıldır sürdürüyor. Kendisi 2019 yerel seçimleri için de CHP’nin Bursa Belediye Başkan adayı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

bursadabirgün.com, Bursa’da bulunan “Mustafa” yazılı afişlerle ilgili haber, 25 Ocak 2019

bursahakimiyet.com, “Kim bu Mustafa?” isimli köşe yazısı, 25 Ocak 2019

gencgazete.net, Bursa’da bulunan “Mustafa” yazılı afişlerle ilgili köşe yazısı, 25 Ocak 2019

yildirimgazetesi.com, “Reklam tabelasındaki Mustafa kim?” başlıklı köşe yazısı, 25 Ocak 2019

mustafabozbey.com, Mustafa Bozbey’e ait internet sitesi

YouTube, Mustafa Bozbey’in 2019 yerel seçimleri için kullanılan tanıtım videosu, 26 Ocak 2019

Habertürk, Mustafa Bozbey’in CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması ile ilgili haber, 4 Ocak 2019

Hürriyet, CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey ile ilgili haber, 4 Ocak 2019