Fotoğrafın CHP’li milletvekilinin taktığı örme maskeyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf CHP’li milletvekilinin taktığı delikli örme maskeyi gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde taktığı maskeyi gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta milletvekilinin pembe renkli örme bir maske taktığı görülüyor. Twitter’da bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşım binin üzerinde retweet, 5 binin üzerinde beğeni aldı.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta maskeyi takan kişi CHP’li değil, Ukraynalı milletvekili Liza Bogutskaya. Liza Bogutskaya örme maskeyi Ukrayna’da kabinenin aldığı salgın kararlarını protesto etmek için takmış.

Fotoğraftaki kişi Ukraynalı milletvekili

Ukraynalı milletvekili Liza Bogutskaya, Bakanlar Kurulunun yeni koronavirüsle ilgili aldığı kararları protesto etmek amacıyla Ukrayna Parlamentosu’na delikli örme maskeyle gidiyor. Vekil bu fotoğrafını şahsi Facebook hesabından paylaşmış.

Ukraynalı vekil Facebook hesabından yaptığı diğer paylaşımdaysa protesto nedenlerini belirtmiş. Vekil, ülke sağlık bakanının deniz tuzu ve güneşin virüsü öldürdüğünü öne sürüp plajları açma kararını protesto amacıyla maske taktığını açıklamış. Liza, deniz tuzunun, güneş ışınlarının bağışıklık sistemine iyi gelebileceğini, ancak antiviral etkileri olduğunun yanlış olduğunu ve plajların açılması kararının vatandaşları yanlış yönlendirdiğini açıklamış.

Bogutskaya, hükümetin yeni koronavirüse karşı aldığı kararları, önlemleri eleştiriyor ve onları ‘çöp’ olarak nitelendiriyor. 

Vekil Liza, daha sonra Facebook’tan yaptığı fotoğraflı paylaşımı, kendisini Ukrayna Başkanlık Ofisi’nden bir yetkili olarak tanıtan gazeteci tarafından uyarılması üzerine kaldırmış. Ukraynalı gazeteci, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin talimatıyla mensubu olduğu ‘Halkın Hizmetkârı’ partisini rezil ettiğini söylediği ve fotoğrafı kaldırmasını istediğini söylüyor. Liza bu telefon görüşmesine inanmış ve fotoğrafı kaldırmış.

Ukrayna’da gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanı’nın görevden alınması için milletvekilleri imza toplamaya başlamıştı. Sağlık Bakanlığı, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının ve deniz tuzunun yeni koronavirüsün etken maddesini yok ettiğinin Ukraynalı uzmanlar tarafından doğrulanması üzerine, yaz sezonunda plajların açılacağını duyurmuştu. Ukrayna Sağlık Bakanlığı böyle bir kararı vermesini de Ulusal Tıp Bilimleri Akademisi Enfeksiyon Hastalıkları Epidemiyolojisi Enstitüsü’ne danışıldığını ifade etmişti. 

Ukrayna’da 12 Mart’tan itibaren karantina uygulanmaya başlanmış, 20 Mart’ta ise yeni koronavirüs salgını nedeniyle acil durum ilan edilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenksi 22 Mayıs’tan itibaren ülkede karantina önlemlerinin gevşetileceğini duyurmuştu. Tedbirler çerçevesinde kapatılan restoranlar, parklar, güzellik salonları ve berberlerin 11 Mayıs’ta açılması kararlaştırılmıştı.  

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 21 Mayıs itibariyle Ukrayna’da 20 bine yakın Covid-19 vakası bulunuyor.

Sonuç olarak fotoğraf CHP’li değil, Ukraynalı milletvekilini gösteriyor. Ukraynalı vekil Ukrayna’da Bakanlar Kurulunun yeni koronavirüse karşı aldığı kararları protesto etmek amacıyla örme maske takmış. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Unian, Ukrayna haber sitesinde yer alan milletvekili ile ilgili haber, 19 mayıs 2020

The Label, Milletvekilinin örme maskesiyle ilgili yapılan haber, 19 Mayıs 2020

LB, Ukranyalı milletvekilinin maske taktığının haberi, 19 Mayıs 2020

Dvuys, Milletvekili parlamentoya örme maskeyle geldi, 19 Mayıs 2020

Facebook, Ukraynalı milletvekilinin maskeyle ilgili açıklaması, 19 Mayıs 2020

TK media, Milletvekilinin örme maskeyle parlamentoya geldi, 19 Mayıs 2020

Espreso, Gazeteci Ukraynalı milletvekilini arayarak paylaşımı kaldırmasını söyledi, 19 Mayıs 2020

Profileru, Ukrayna Sağlık Bakanı’nın görevden alınması için imza toplanmaya başlandı, 19 Mayıs 2020

Hromadske, Ukrayna Sağlık Bakanlığı yazın plajların açık olacağını duyurdu, 18 Mayıs 2020

TB, Ukrayna Sağlık Bakanının plajların açık kalacağını duyurduğu haberi, 18 Mayıs 2020

Qha, Ukrayna’da karantina süresi uzatıldı, 4 Mayıs 2020

TCH, Ukrayna’da yeni koronavirüs nedeniyle acil durum ilan edildi, 21 Mart 2020

Hürriyet, Ukrayna’da tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili haber, 14 Mayıs 2020