Fotoğrafın Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın ölümünü gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın intiharını gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın kaldığı otelin penceresinden atlayıp öldüğünü gösterdiği öne sürülen bir fotoğraf paylaşıldı. Aynı fotoğraf kullanılarak üretilen “Mehmet Aydın öldü mü?” başlıklı birçok habere rastlamak mümkün.

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’a ait değil. New York’ta bir doğum günü partisinde çocukları taciz ederken yakalanan Edgar Collaguazo’ya ait.

Paylaşımı ilk yapan hesap görseli kaldırdı

Paylaşımın kaynağı Instagram’da @darkwebhaber kullanıcı adına sahip bir hesap. Hesap fotoğrafı yayınladıktan kısa bir süre sonra kaldırdı, ancak iddia hızla yayılmaya devam etti. 

Fotoğrafta yüksekten düştüğü görülen kişinin Mehmet Aydın’la ilgisi yok. Fotoğraf, 10 Kasım 2017 tarihinde New York’ta gerçekleşen kriminal bir vakadan.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde yapılan paylaşımda bir fotoğrafın Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın ölümüne ait olduğu iddia edildi.

New York’ta bir doğum günü partisinde çocukları taciz ederken yakalanan Edgar Collaguazo, aile tarafından yakalanıp bir odaya kilitlendi ve polise haber verildi. Collaguazo odadan kaçmaya çalışırken yüksekten düştü ve hayatını kaybetti. Telemundo’nun olay yerinden yaptığı yayın ve canlı bağlantılara da ulaşmak mümkün

Aynı haber Türkiye’de bazı haber sitelerinde de yer aldı

Aydın hala arananlar listesinde

Mehmet Aydın’ın öldüğüne dair herhangi resmi bir açıklama yok. Kurduğu Çiftlik Bank ile 132 bin 222 kişiyi dolandırarak elde ettiği 1 milyar 139 milyon 972 bin TL parayla yurtdışına kaçan Aydın, halen Interpol’ün kırmızı bültenle arananlar listesinde.

Sonuç olarak görseldeki fotoğraf Mehmet Aydın’a ait değil. Mehmet Aydın’ın intihar ettiği başlığını sitesine koyan Turktime ve WMal gibi siteler manşetten ölümü kesin bir olgu gibi vermiş; ancak haber metinlerinde “ortaya atıldı”, “iddia edildi” gibi ucu açık ifadeler kullanmış. Bu tip içerikleri yanıltıcı başlık olarak adlandırıyoruz. Yanıltıcı başlık, kapsadığı içeriği eksik, yanıltıcı ya da yanlış yönlendiren başlıklara deniyor. Yanıltıcı başlıklara, tık tuzağı oluşturmak için sıklıkla başvuruluyor.

Aydın’ın durumuyla ilgiliyse herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine girebilir.

SON GÜNCELLEME:

  • İçeriğe Telemundo yayın linki eklendi. (20 Aralık 2019 / 16.05)

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Interpol, Mehmet Aydın’ın arandığına ilişkin sayfa

Independent, Man falls four floors to his death 'after being caught molesting boy at birthday party', 11 Kasım 2017

NYDailyNews, Man falls to death from Queens window after he was caught touching child, 10 Kasım 2017 

NBCNewYork, Accused Child Molester at Kids’ Birthday Party Flees Angry Parents, Plunges to Death: Police, 10 Kasım 2017

Yeni Şafak, Tacizcinin Korkunç Sonu, 12 Kasım 2017

Milliyet, Tacizcinin sonu böyle oldu

Telemundo, Hombre muere al caer al vacío, 10 Kasım 2017