Fotoğrafın Çin’in Uygur Türklerine yaptığı işkenceyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı işkenceyi gösteriyor.

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Çin devletinin Müslüman Uygurlara yaptığı işkenceyi gösterdiği iddia edildi. Paylaşımda Uygurların boynuna oruç tuttukları için cansız köpekler asıldığı da öne sürüldü

Bir kullanıcı tarafından 3 Aralık 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf, şimdiye kadar 4 bin kez paylaşıldı

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraflar, 2012 yılında köpek hırsızlığı yaptıktan sonra yakalanan ve hukuksuz şekilde cezalandırılan iki kişiye ait. Köpek hırsızlığının sıkça görüldüğü Çin’de, yakalanan hırsızlar benzer yöntemlerle cezalandırabiliyor. 

Fotoğraf köpek çalarken yakalanan hırsızları gösteriyor

Fotoğrafın orijinal haline boxun.com isimli internet sitesinden ulaşmak mümkün. 24 Kasım 2012 tarihli paylaşımda, Çinli çiftçilerin köpek çalan hırsızları cezalandırdığı ifade ediliyor

Aynı sitede, köpek hırsızı olduğu söylenen kişilerin başka fotoğrafları da mevcut. Fotoğraflardan darp edildikleri anlaşılan kişilerin boyunlarından cansız köpekler sarkıtıldığı görülüyor. 

bx169.com isimli internet sitesindeki aynı tarihli paylaşımda da olaya değinilmiş, köpek hırsızlarının bu şekilde cezalandırılması gerektiği ifade edilmiş.

Çin’in bazı bölgelerinde köpek hırsızları bu şekilde cezalandırılabiliyor

Hayvan hakları savunucusu birçok kuruluş karşı gelse de, Çin’in güneyinde yer alan Guangxi eyaletindeki Yulin şehrinde halen Köpek Eti Festivali düzenleniyor. Ülkede köpekler restoranlara satılmak için çalınabiliyor. Daily Mail tarafından yapılan 15 Kasım 2017 tarihli bir haberden, saniyeler içinde kaçırılan bir köpeğin görüntülerine ulaşılabiliyor

Köpek hırsızları başarısız olduğunda halkın tepkisi sert olabiliyor. Örneğin, Guangxi’de köpek çalmak isterken yakalanan hırsızlar, aynı şekilde dövülmüş ve boyunlarına cansız köpekler asılmıştı

Yine benzer bir olay Çin’in güneyindeki Hunan bölgesinde yaşanmış. Köpek çalmaya çalışırken yakalanan kişilerin akıbeti benzer olmuş.

Çin’in güneydoğusunda yer alan Yuhang bölgesine bağlı polis birimi de 2012 yılında yaşanan bir köpek hırsızlığı olayıyla ilgili açıklama yapmış. Yuhang polisi köpek çalma vakalarında kişilerin elindeki ipuçlarının paylaşılması gerektiğini vurguluyor. Köpek çalma olaylarının geçtiği şehirlere dikkatli bakıldığında, vakaların ülkenin güneyindeki şehirlerde yoğunlaştığı görülüyor. Uygurlar ise Çin’in kuzeybatısındaki Sincan’da yaşıyor.

Müslüman Uygurlara uygulanan işkenceyi gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafı, sık karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine yerleştirmek mümkün.

Doğu Türkistan’da ne oluyor?

BBC Türkçe’de yer alan bir habere göre, Birleşmiş Milletler (BM) Ağustos 2018’deki raporunda Sincan’daki yetkililerin “radikal ideolojilerle” mücadele iddiasıyla yasal gözetim kampları kurduğunu belirtti. Uluslararası Af Örgütü’nün internet sitesinde 24 Eylül 2018’de yayımlanan bir yazıda da konu hakkındaki endişeler dile getiriliyor. Müslüman Uygur Türklerini kamplarda topladığı suçlamalarını reddeden Çin, Doğu Türkistan genelinde inşa edilen yapıları, dünyaya “eğitim merkezi”, “rehabilitasyon merkezi” ya da “mesleki eğitim merkezi” olarak tanıtıyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Bx169.com, Fotoğrafların yer aldığı internet sitesi, 24 Kasım 2012

Boxun.com, Fotoğrafların orijinal, 24 Kasım 2012

Euronews, Köpek eti festivali tepkilere rağmen başladı, 22 Haziran 2018

Daily Mail, Köpek çalanların yaşadığı başka bir olay, 2014

Vnexpress.net, Köpek çalma olayları sonrası yaşananlar, 2014

Hzpolice.gov.cn, Polisin konu hakkındaki açıklaması, 2012