Fotoğrafın Coca-Cola’nın iflas duyurusunu açıkladığı afişi gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Coca-Cola'nın iflas duyurusunu açıkladığı afişi gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, Coca-Cola’nın iflas duyurusunu açıkladığı bir afişi gösterdiği iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından 27 Mayıs 2017 tarihinde Facebook’ta paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 3 bine yakın kullanıcı tarafından beğenildi ve 74 bin kez paylaşıldı. Aynı fotoğraf Twitter’da bir kullanıcı tarafından 5 Eylül 2018 tarihinde “Boykotumuz hedefe ulaştı çok şükür” notuyla paylaşıldı. 

Facebook yorumlarına bakıldığında ise bazı kullanıcıların, fotoğrafın gerçeği yansıttığını düşünerek destekleyici yorumlarda bulunduklarını görmek mümkün: 

Ancak fotoğrafın, Coca-Cola’nın iflas duyurusunu açıkladığı bir afişi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, ABD’nin Atlanta bölgesinde bulunan Coca Cola merkez binasını göstermekte. Ancak fotoğrafta bina üzerindeki yazı montajlanmış. 

Fotoğraftaki afiş montaj

Alamy isimli internet sitesinden, iddia konusu fotoğraftaki binanın Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta bölgesinde bulunan Coca Cola merkez binası olduğu bilgisine ulaşmak mümkün. Brandsynario isimli başka bir internet sitesinde de fotoğrafın orijinal hali görülebiliyor.

İddia konusu görsel Brandsynario sitesinden erişilebilen bu fotoğraf üzerine montajlanmış.

Coca Cola’nın iflas açıklaması bulunmuyor

İnternette Coca Cola’nın iflas ettiğine dair yapılan aramalarda, konuyla ilgili herhangi bir haber ya da açıklama karşımıza çıkmıyor. Aynı zamanda, Coca Cola’nın internet sitesinde de şirketin iflas ettiğine dair herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Coca Cola’nın iflas duyurusunu açıkladığı afişin doğru olmadığını ve firmanın günümüzde halen Türkiye’de ve dünyada üretimde olan bir şirket olduğunu, Coca Cola’nın internet sitesinde yer alan Türkiye içi özet finans tablosundan da görmek mümkün. 

Yine Coca Cola’nın internet sitesinde yer alan tarihçede, Coca Cola’nın 1964 yılından bu yana Türkiye’de kesintisiz olarak faaliyette olduğu bilgisi yer almakta.

Coca Cola hakkında daha önce de benzer iddialar ortaya atılmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Belçika'da Coca Cola satışının yasaklandığı iddiası

Sonuç olarak, fotoğrafın Coca-Cola’nın iflas duyurusunu açıkladığı afişi gösterdiği iddiası doğru değil. Afiş, bina üzerine montajlanmış. Söz konusu iddiayı, sosyal medyada en yaygın yanlış bilgi türlerinden olan “manipülasyon” kategorisine örnek verebiliriz. 

Kaynaklar

Alamy, Binanın Amerika’da olduğunu gösteren görsel, 16 Nisan 2015

Brandsynario, Fotoğrafın orijinali, 10 Ekim 2018

Coca Cola, Yıllık finans özet tablosu

Coca Cola, Tarihçe

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Alamy, Binanın Amerika’da olduğunu gösteren görsel, 16 Nisan 2015

Brandsynario, Fotoğrafın orijinali, 10 Ekim 2018

Coca Cola, Yıllık finans özet tablosu

Coca Cola, Tarihçe