Fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan cenaze aracını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Cumhurbaşkanı’nın araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze arabası.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Cumhurbaşkanı’nın araba filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze aracını gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 10 Ağustos 2018 tarihinde Türkan Saylan isimli kullanıcı tarafından paylaşılan gönderi şimdiye kadar 5 bin 700 defa paylaşıldı ve yaklaşık 700 beğeni aldı. Fotoğraf, Facebook’ta aynı ifadelerle 12 Ağustos 2018’de başka bir kullanıcı tarafından da paylaşıldı.


Ancak fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan 750 bin dolarlık Cadillac marka cenaze arabasını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Amerika’da cenaze hizmetleri veren bir firmanın internet sitesinden alınmış. Aracın üzerinde görülen Türkiye bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsu ise fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Fotoğraf 2016’da da paylaşılmış

Gazeteci Mine Kırıkkanat, 16 Nisan 2016 tarihinde attığı bir tweette Cumhurbaşkanlığı araç filosuna katılan bir cenaze aracından bahsediyor.

Kırıkkanat’ın attığı tweete gelen yanıtlardan söz konusu iddiadaki fotoğrafı görmek mümkün. İddia konusu fotoğraf bu tarihten sonra Facebook ve Twitter’da başka kullanıcılar tarafından da paylaşılıyor.

Fotoğraf Amerika’daki bir cenaze şirketinden alınmış

Söz konusu fotoğraf, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) faaliyet gösteren cenazelere araç kiralayan Johnson-Williams firmasına ait. Firmanın internet sitesinde 28 Eylül 2014’te firmanın araç filosuna katılan 2011 model Black Cadillac Federal marka aracın fotoğrafı görülüyor. Aynı araca, Nijerya ve Amerika’da bulunan başka bir cenaze nakil firması olan Legacy Funeral Cenaze Hizmetleri’nin internet sitesinden de ulaşılabiliyor. Ayrıca sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta söz konusu aracın 750 bin dolar değerinde olduğu yazıyor. Fakat fotoğraftaki 2011 model Cadillac, 2016 yılında yaklaşık 50 bin dolardan satışa sunuluyor.

Cadillac arabaların Türkiye’de satışı bulunmuyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi 2011 model bir Cadillac XTS’in satın alındığında aracın cenaze aracına dönüşmesi için ayrıca bir modifiye işlemi yapılması gerekiyor. Sahibinden.com gibi ikinci el araba alınabilecek sitelerde ise 2011 model bir Cadillac’ın fiyatı 2016 kuruyla yaklaşık 400 bin Türk Lirası.

Fotoğrafta görülen Türkiye bayrağı ve Cumhurbaşkanlığı forsunun ise fotoğrafa sonradan eklendiği anlaşılıyor.

İddiaya konu olan fotoğraf

İki fotoğrafta da araçların arkasındaki ağaçların ve tel örgülerin aynı olduğu görülebiliyor.

Erdoğan’ın araç filosunda cenaze aracı yok

Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların resmi araçları hakkında veriye 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na dayanarak çıkarılan 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ve Bağlı Cetveller’de yer alan I nolu T Cetveli’nden ulaşılabiliyor. Bu veriden hareketle Cumhurbaşkanlığı araç filosu içerisine 2016 yılında herhangi bir cenaze aracının katılmadığı görülüyor.


Cumhurbaşkanlığı ve merkezi bütçe kapsamındaki diğer kamu kurumlarının kullandığı araçlarla ilgili Oda TV’nin haberine ulaşmak mümkün. 11 Ekim 2017 tarihli haberde daha önce paylaşılan bütçe verileri yineleniyor. Ayrıca T24’ün 8 Kasım 2016 tarihli haberinden de 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan araçların bilgisine ulaşılabiliyor. Haberde herhangi bir cenaze aracından bahsedilmiyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın resmi araç envanterine ulaşmak ise mümkün değil. Her yıl 5018’e ek çıkarılan T Cetvelleri’nden araçların niteliğinin ve modellerinin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne bağlı olduğu anlaşılıyor. Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun 11 Ekim 2017 tarihli haberine göre ise Cumhurbaşkanlığı filosunda bulunan araçların modellerinin arasında Cadillac herhangi bir araç bulunmuyor. Tartanoğulu, haberinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin açtığı Zorunlu Mali Sorumluluk ve Kasko Sigortası hizmet alımı ihalelerine ilişkin resmi dosyalardan hareketle Cumhurbaşkanlığı’nın sahip olduğu 268 aracın modellerini sayıyor.

Kaynaklar

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ve Bağlı Cetveller

Johnson-Williams, Cenaze nakil araçları, 29 Eylül 2014

Legacy Funeral, Nijerya ve Amerika’da faaliyet gösteren firma

Heritage Coach Company, Cadillac 2011 model araç

Oda TV, 11 Ekim 2017 tarihli haber

T24, 8 Kasım 2016 tarihli haber

Cumhuriyet, Sinan Tartanoğlu’nun haberi, 11 Ekim 2017