Fotoğrafın denizde nargile içen bir Suriyeliyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf denizde nargile içen bir Suriyeliyi gösteriyor.

YANLIŞ

Korkusuz Gazetesi’nin 24 Temmuz 2019 tarihli sayısında “Besle kargayı oysun gözünü” başlıklı bir manşet yayımlandı. Haberde yer alan fotoğraflardan biri “Suriyeliler Türkiye’de denizin keyfini böyle çıkarıyor” alt başlığı ile paylaşıldı. Ayrıca iddia konusu fotoğraf, denizde nargile içen bir Suriyeliyi gösterdiği düşünülerek Facebook’ta da bazı kullanıcılar tarafından paylaşılmış. Söz konusu fotoğrafı içeren bir gönderi şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişi tarafından paylaşılmış.

Ancak fotoğrafta görülen kişinin Suriyeli bir mülteci olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Erzin Soylu isimli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. 

Denizde nargile içen kişiyi gösteren fotoğraf bir süredir internette

İddia konusu fotoğraf 2016 yılının Ağustos ayından beri dolaşımda. Aynı fotoğraf Onedio.com tarafından 14 Mayıs 2017 tarihinde yapılan “Nargile kafelerin müdavimi olmuş köz kokulu gençlerin 13 ortak özelliği” isimli bir paylaşımda görülebiliyor. 


İddia konusu fotoğrafa Erzin Soylu isimli bir Instagram kullanıcısının 10 Ağustos 2016 tarihli paylaşımdan ulaşılabiliyor.

Fotoğraftaki kişi Twitter’dan açıklama yaptı

Fotoğrafın sahibi Erzin Soylu, Twitter hesabından attığı bir tweette, görselde bulunan kişinin kendisi olduğunu belirtti. Teyit konu hakkında Soylu’nun avukatıyla da görüştü ve fotoğrafla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı bilgisine ulaştı.

Erzin Soylu’nun Instagram paylaşımlarına bakıldığında kendisinin nargile içerken çektirdiği birçok fotoğrafına rastlanıyor. Soylu’nun berberde, denizde ve bir DJ kabininde nargile içerken çekildiği fotoğraflarını görmek mümkün. 

Sonuç olarak, Korkusuz Gazetesi’nin haberinde yer verdigi görseldeki kişi bir Suriyeli değil, Erzin Soylu isimli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Söz konusu iddia yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” olarak ifade edilebilir.

Kaynaklar

Instagram, Erzinsoylu isimli hesap

Twitter, Erzinsoylureal isimli hesap

Onedio, Nargile kafelerin müdavimi olmuş köz kokulu gençlerin 13 ortak özelliği, isimli paylaşım, 14 Mayıs 2017

Erzin Soylu’nun Avukatı ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Temmuz 2019, Saat 17.17

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, Erzinsoylu isimli hesap

Twitter, Erzinsoylureal isimli hesap

Onedio, Nargile kafelerin müdavimi olmuş köz kokulu gençlerin 13 ortak özelliği, isimli paylaşım, 14 Mayıs 2017

Erzin Soylu’nun Avukatı ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Temmuz 2019, Saat 17.17