Fotoğrafın Dimetoka’daki camiye Yunanistan bayrağı asıldığını gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Dimetoka’daki Çelebi Mehmet Camisi minaresine Yunanistan bayrağı asıldığını gösteriyor. 

YANLIŞ

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen ve yaygın medyada hızla yayılan bir iddiaya göre, Dimetoka’daki bir Osmanlı camisinin minaresine Yunanistan bayrağı asılmıştı. Sosyal medyada İstanbul’un alınmasının yıldönümü sebebiyle okutulan Fetih Suresi’ne nazire olarak asıldığı iddia edilen bayrağı gösteren tek bir kare bulunuyordu

Ancak iddia doğru değil. Görselin orijinali 2015 yılından ve Yunanistan bayrağı da sonradan eklenmiş. 

Fotoğraf 2015 tarihli 

DHA’nın servis ettiği fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda Yunanistan uzantılı Evros bölgesinden yayın yapan e-evros.gr adlı bir sitede yayınlanan 2015 tarihli bir içeriğe gidiyoruz. Turistik amaçlı kurulduğu belli sitede, yapı hakkında bilgiler verilmiş. Sitede caminin an itibariyle Yunanistan devleti tarafından kültürel miras kapsamında korunduğu yazıyor ve ardından birkaç kare fotoğrafı gösteriliyor. Sonradan Yunanistan bayrağı eklenen fotoğrafın orijinali de burada yer alıyor. 

Elbette bir yapının aynı açıdan çekilmiş birden fazla fotoğrafı olabilir. Ancak iddia konusu görselle, bu fotoğrafta yer alan bitkilerin üzerine düşen ışık, farklı zamanlarda çekilmiş olamayacak kadar tıpatıp. Fotoğrafın sağ alt tarafında görülen park halindeki mavi araba da bunu kanıtlıyor. 

Fotoğrafa yaklaştığımızda sonradan eklenen bayrağın ışığı ve propozisyonun da fotoğrafın kalanıyla uyumsuz olduğunu anlayabiliyoruz. Montajlanan fotoğrafta bayrak epey emanet duruyor ve olağan açıda da değil. Fotoforensics üzerinde yapılan analiz de görselin manipüle edildiğini doğruluyor

Fotoforensics üzerinde yapılan hata seviyesi (ELA) analizi. 

Teyit, fotoğrafın montajlandığını tespit ettikten sonra olayın yaşanıp yaşanmadığını da araştırmaya başladı. Batı Trakya yerel basınında dün sabah saatlerinde camiye bayrak asıldığı iddiaları yansımış ve Radyo Selanik’e açıklama yapan Dimetoka Belediye Başkanı da fark edilir edilmez bayrağın indirildiğini söylemiş. Lakin bu olayı gösterdiği iddia edilen fotoğrafın, montajlananla ilgisi yok. Teyit olayı ve fotoğrafın güncel olduğunu doğrulamak için ulaşmaya çalıştığı belediye yetkililerinden henüz bir yanıt alamadı. Araştırma devam ediyor. 

Sonuç olarak fotoğrafın Dimetoka’daki Çelebi Mehmet Camisi minaresine Yunan bayrağı asıldığını gösterdiği doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. İddia yanlış bilginin yedi türünden manipülasyona örnek. 

SON GÜNCELLEME: Radyo Selanik kaynağı ve kaynakta verilen fotoğraf eklendi. (1 Haziran 2020, 14.27)

SON GÜNCELLEME: Süregiden araştırmanın durumu eklendi. (2 Haziran 2020, 09.25)


Kaynaklar

e-evros.gr, Büyük Dimetoka Camisi içeriği, 2015 

Radyo Selanik, olaya ilişkin haber, 30 Mayıs 2020

Fotoforensic, fotoğraf analizi

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

e-evros.gr, Büyük Dimetoka Camisi içeriği, 2015 

Radyo Selanik, olaya ilişkin haber, 30 Mayıs 2020

Fotoforensic, fotoğraf analizi