Fotoğrafın Doğu Türkistan’da birbirine sarılan iki kardeşi gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Doğu Türkistan’da birbirine sarılan kardeşler.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta birbirine sarılan iki çocuğun Doğu Türkistan’da Çin’in işkence ve zulmünden kaçan iki kardeş olduğu iddia edildi.

‘Yaziyoooor’ isimli Facebook sayfası tarafından 28 Aralık 2018’de paylaşılan fotoğraf 909 paylaşım aldı ve 290 kullanıcı tarafından beğenildi. Facebook’ta 31 Aralık 2018 tarihinde ‘Yayla Çiçeği’ isimli sayfa tarafından da paylaşılan söz konusu fotoğraf bin 300 beğeni aldı, bin 168 kez paylaşıldı. Fotoğraf ‘#DoğuTürkistan’ etiketiyle ‘Müthiş Kiraat Kur’an Ziyafeti’ ve ‘Nazım Hikmet Sözleri’ isimli sayfalar tarafından da paylaşıldı.


Fakat fotoğrafın Doğu Türkistan’da Çin’in işkence ve zulmünden kaçan iki kardeşi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın orijinali 2007 yılında Vietnam’ın kuzeydoğusunda bulunan Ha Giang eyaletinde Vietnamlı fotoğrafçı Na Son Nguyen tarafından çekildi.

Fotoğraf 2007 yılında Vietnam’da çekildi

Doğu Türkistan’dan olduğu iddia edilerek paylaşılan fotoğraf, Vietnamlı fotoğrafçı Na Son Nguyen tarafından 2007 yılında Vietnam’da çekildi. 4 Mayıs 2015 tarihinde BBC’ye verdiği röportajda Nguyen fotoğrafla ilgili şunları söylüyor:

“Köyün içinden geçiyordum ve ebeveynleri tarlada çalışırken evlerinin önünde oynayan iki çocuğun görüntüsü beni durdurdu. Muhtemelen iki yaşında olan küçük kız ortamda bir yabancı olduğu için ağlamaya başladı ve belki de üç yaşında olan erkek çocuğu onu sakinleştirmek için sarıldı. Sahne hem hoş hem de dokunaklıydı. Hızlıca bir çekim yaptım.”

Fotoğrafçı Na Son Nguyen’in kişisel Instagram hesabından 2 Nisan 2015 tarihinde “Vietnam’ın Ha Giang eyaletinin dağlık bir köyünde, ebeveynleri tarlada çalışmaya giden küçük bir oğlan, kız kardeşini yatıştırmak için ona sarılıyor” notuyla birlikte karenin Ekim 2007’de çekildiğini belirterek fotoğrafı paylaştığını söylemek mümkün.


Nguyen’in aynı fotoğrafı 11 Şubat 2016 tarihinde kişisel Facebook hesabından da paylaştığı görülebiliyor.


2 Mayıs 2015 tarihinde Na Son Nguyen’in kişisel Twitter hesabından da konuyla ilgili bir paylaşım yaptığını görmek de mümkün. Nguyen paylaşımında “Bu benim 2007’de Ha Giang eyaletinde Hmong etnik kökenli iki Vietnamlı çocuğu çektiğim fotoğrafım. Nepal ile ilgisi yok.” ifadelerini kullanıyor.

Aynı fotoğraf 2015 yılında Nepal’den olduğu iddiasıyla paylaşılıyordu

2015 yılı Nisan ayında Nepal’de meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanan kayıplar dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Bu depremin yaşanmasının ardından özellikle yurtdışından olan sosyal medya kullanıcıları, iddiaya konu olan fotoğrafı Nepal’de yaşanan deprem sonrasında çekildiği iddiasıyla paylaşmaya başladılar. Paylaşımlar takipçi sayısı fazla olan sayfalar tarafından yapılmaya devam ettikçe fotoğraf viral bir hal aldı.

İki buçuk yaşındaki kız çocuğu 4 yaşındaki abisi tarafından Nepal’de korunuyor. İnanılmaz bir fotoğraf.

Nguyen’in Instagram, Facebook, Flickr ve National Geographic profilleri incelendiğinde Vietnamlı çocukları çektiği başka fotoğraflar da görülebiliyor.

Na Son Nguyen/ Your Shot National Geographic

Sonuç olarak Doğu Türkistan’da çekildiği iddia edilen ve iki çocuğun birbirine sarıldıklarını gösteren fotoğrafın, fotoğrafçı Na Son Nguyen tarafından 2007 yılında Vietnam’da çekildiği söylenebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

North-Vietnam.com, Ha Giang şehri ile ilgili bilgilendirici sayfa

Your Shot National Geographic, Na Son Nguyen’in profili

BBC, Birbirine sarılan çocukların fotoğrafı ile ilgili haber, 4 Mayıs 2015

Independent, Birbirine sarılan çocukların fotoğrafı ile ilgili haber, 5 Mayıs 2015

Instagram, Na Son Nguyen’in kişisel hesabından paylaştığı iddia fotoğraf, 2 Nisan 2015

Facebook, Na Son Nguyen’in kilşisel hesabından yaptığı iddia fotoğraf paylaşımı, 11 Şubat 2016

Twitter, Na Son Nguyen’in kişisel hesabından attığı iddia fotoğraf tweeti, 2 Mayıs 2015

BBC, 2015 Nepal depremi ile ilgili haber, 27 Nisan 2015

Independent, 2015 Nepal Depremi ile ilgili haber, 26 Nisan 2015

Uno Entre Rios, Birbirine sarılan kardeşlerin Nepal’den olduğu iddiası ile ilgili paylaşımlar, 10 Mayıs 2015

Flickr, Na Son Nguyen’in kişisel hesabı