Fotoğrafın Doğu Türkistan’da işkence gören bir çocuğu gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Doğu Türkistan'da işkence gören bir Uygur çocuğu gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Doğu Türkistan’da Çin’in işkence ettiği bir Uygur çocuğu gösterdiği iddia edildi. Facebook’da 5 Aralık 2019 tarihinde paylaşılan bir gönderi, 400’e yakın beğeni ve paylaşım aldı. Gönderiye yapılan yorumların bazılarında kullanıcılar Çin mallarını boykot çağrısı yaparken, bazıları da fotoğrafın gerçek olduğunu düşünerek tepki gösteriyor. Yine aynı fotoğrafla yapılan bir başka paylaşım 600’e yakın beğeni ve bin paylaşım aldı.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2007 tarihli “Mongol: The Rise Genghis Khan” (Moğol: Cengiz Han’ın Yükselişi) adlı filmden bir sahneyi gösteriyor. 

Fotoğraf 2007 tarihli bir film sahnesinden

Görseli Yandex arama motorunda tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, fotoğrafın 2007 yılında vizyona giren “Mongol: The Rise Genghis Khan” filminden bir sahneye ait olduğunu görüyoruz.Film, Cengiz Han’ın 1206’da dünyanın yarısını fethetmeden önceki köle yaşamını anlatıyor. Filmin 26. dakikasında iddia konusu kareyle karşılaşıyoruz.

Film hakkındaki bilgilerden sahneyi canlandıran çocuk oyuncunun adının Odnyam Odsuren olduğunu öğreniyoruz. Çeşitli sitelerden aynı oyuncuya ait başka film karelerine ulaşmak da mümkün; ancak IMDB’ye göre oyuncunun rol aldığı başka bir yapım yok

Filmin hikayesine göre, düşman kabileler ileride kağan olmasından endişe ettikleri Cengiz Han’ı öldürmeye çalışıyorlar. İlgili sahne, senaryodaki öldürme girişimlerinden biri için çekilmiş. 

Sonuç olarak fotoğrafın Doğu Türkistan’da işkence gören bir kişiyi gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, 2007 yılında çekilen “Mongol: The Rise Genghis Khan” filminden bir sahneye ait. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirmeye” örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

IMDB, Film hakkında bilgi

Mtime, Film hakkında görsel

IMDB, Oyuncunun biyografi sayfası

MovieStillsDB, Film hakkında bilgi