Donald Trump’ın Walf of Fame’deki parçalanan yıldızının fotoğrafı eski tarihli

İDDİA: Fotoğraf, Donald Trump’ın Walk of Fame’de bulunan yıldızının George Floyd protestoları sırasında parçalanmış halini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada hızla yayılan gönderilerde yer alan bir fotoğrafın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Walk of Fame’de (Şöhretler Geçidi) yer alan yıldızının George Floyd protestoları sırasında parçalandığını gösterdiği iddia edildi. Gönderilerden biri yaklaşık 514 bin kişi tarafından beğenilirken, 104 bin kişi tarafından da paylaşıldı.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf 2018 yılında çekilmiş yani George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan protestolardan değil. Trump’ın sonrasında yenilenen yıldızı, 4 Haziran 2020 tarihi itibariyle olduğu yerde duruyor. 

Fotoğraf yeni değil

Fotoğraf görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, olayın 25 Temmuz 2018 tarihinde yaşandığı bilgisine ulaşılıyor. Hatta NBCLA muhabiri Jonathan Gonzalez olayın detaylarını kişisel hesabından paylaşmış. Kişinin kimliği olaydan yaklaşık dört ay sonra belirlenmiş ve 24 yaşındaki Austin Mikel Clay olduğu ortaya çıkmış. 

ABD’deki George Floyd protestoları devam ederken, bir sosyal medya kullanıcısı 2 Haziran 2020 tarihinde yıldızın fotoğrafını “Şaşırtıcı bir şekilde Los Angeles’taki Şöhretler Geçidi’nde Donald Trump yıldızına dokunulmamış” notuyla paylaştı. Yani iddianın dolaşmaya başladığı tarihte bu kullanıcının paylaşımına bakılarak yıldızın yerinde durduğu ve sağlam olduğu söylenebilir.


Daha önce de parçalanmıştı

2018 yılındaki eylem ilk de değildi. 2016 yılında da yıldıza zarar verdiği gerekçesiyle James Otis tutuklanmış, vandalizm cezasına çarptırılmıştı.

İsmi Şöhretler Geçidi’ne yazılan Trump’ın yıldızına saldırıların ardından, Hollywood Ticaret Odası Başkanı Leron Gubler “Hollywood bulvarı olumlu katkıların kutlandığı bir kurum. İnsanlar onore edilen birinden mutlu değilse, California tabelalarını yakıp yıkmaktansa öfkelerini başka şekillerde göstermeli. Demokrasimiz hukuku temel alıyor” demiş ve ardından yıldızın onarılacağını söylemişti.  

Hollywood Walk of Fame resmi internet sayfasında, biri adına yolda yıldız yapılmasının koşulları açıkça anlatılıyor. Buna göre, bir kişinin adına yıldız konması için önce aday gösterilmesi ya da bizzat kendinin aday olması gerekiyor. Yıldızın konup konmayacağını ise oylama sonuçları belirliyor. Yani Trump ya aday gösterildi, ya da kendi aday oldu, ama fazlaca oy almış olacak ki geçitte adına bir yıldız yapıldı. 

Sonuç olarak fotoğrafın Donald Trump’ın Hollywood Walk of Fame’deki yıldızının Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sırasında tahrip edildiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf eski tarihli. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

Kaynaklar 

Los Angelas Times, Man who says he destroyed Trump’s Walk of Fame star is booked on felony vandalism charge, police say, 25 Temmuz 2018 

The Guardian, Donald Trump's Walk of Fame star destroyed in Hollywood, 25 Temmuz 2018 

The Hollywood Reporter, Trump's Hollywood Walk of Fame Star Destroyed Again, 25 Temmuz 2018  

Repretel.com, Destruyen con una picota la estrella de Donald Trump en el Paseo de la Fama de Hollywood, 25 Temmuz 2018  

Twitter, Jonathan Gonzalez, 25 Temmuz 2018   

The New York Times, Man Who Destroyed Trump’s Hollywood Star Is Ordered to Pay Nearly  $9,500, 7 Kasım 2018 

Twitter, Jeff DeCola, 2 Haziran 2020 

Time, Donald Trump's Hollywood Walk of Fame Star Has Been Destroyed Again, 25 Temmuz 2018

Time, Police Arrest Man Who Says He Smashed Donald Trump's Star on Hollywood Walk of Fame, 27 Ekim 2016 

Walk of Fame, Donald Trump, 

Walk of Fame, Hollywood Chamber of Commerce Comments on Vandalism to Trump Star

Walk of Fame, Frequently asked questions