Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya’nın canlı yayından önceki buluşmasını gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya’nın 16 Haziran 2019 tarihindeki canlı yayından önceki buluşmasını gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun ve 16 Haziran 2019 tarihinde AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım ile katıldığı canlı yayının moderatörü İsmail Küçükkaya ile yayın öncesinde buluştuğunu gösterdiği iddia edildi.

Bir Facebook kullanıcısı tarafından 18 Haziran 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 11 bin kez paylaşıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Eski Başkanı İbrahim Melih Gökçek de 18 Haziran 2019 tarihinde Twitter’da aynı fotoğrafı “Napıyorlar?” sorusuyla paylaştı.

Ancak, fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya’nın canlı yayın öncesinde buluştuğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Ekrem İmamoğlu tarafından 14 Kasım 2018 tarihinde Twitter’da paylaşıldı.

Fotoğraf, İmamoğlu ve Küçükkaya’nın Kasım 2018’deki buluşmasından

Ekrem İmamoğlu, 14 Kasım 2018 tarihinde Twitter’da paylaştığı gönderide İsmail Küçükkaya’nın Beylikdüzü’nde kendisini ziyareti ettiğini belirtmiş ve ziyaretten fotoğraflar yayınlamış. Gökçek’in de paylaştığı ve iddiaya konu olan fotoğraf bu buluşma esnasında çekilmiş.

Küçükkaya, yayın öncesi adaylarla görüştü

Küçükkaya, 14 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan Çalar Saat programında 13 Haziran 2019 tarihinde adaylarla görüştüğünü söylemişti. Binali Yıldırım ile telefonda görüştüğünü belirten Küçükkaya, İmamoğlu görüşmesi ile ilgili yer ve zaman bilgisi vermemişti. Küçükkaya, A Haber gibi haber sitelerinde paylaşılan ve kendisinin İmamoğlu ile yayın öncesinde bir otelde görüştüğünü gösterdiği iddia edilen videolar üzerine Twitter hesabında Çalar Saat programından ilgili kesidi paylaştı.

GÜNCELLEME: 19/06/2019 – 11:07 

  • Viral olan paylaşımlar eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Ekrem Fotoğrafı paylaştığı gönderisi, 14 Kasım 2018

Twitter, İsmail Küçükkaya’nın adaylarla görüştüğünü söylediği yayın ile ilgili paylaşımı, 18 Haziran 2018