Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’nu marketten içki alırken gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nun marketten rakı aldığını gösteriyor. 

YANLIŞ

Facebook’ta “Binali Yıldırım Erdoğancılar 2023” isimli bir hesabın 30 Temmuz 2019’da Ekrem İmamoğlu’nun marketten rakı aldığını gösterdiği iddiasını ortaya atan gönderi şimdiye kadar yaklaşık bin kullanıcı tarafından paylaşıldı. Fotoğraf, başka hesaplardan da paylaşılma sokuldu.


Ancak, fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’nun marketten rakı aldığını gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntü montajlanmış ve rakı fotoğrafları görsele sonradan eklenmiş. 

İmamoğlu pazartesi günü alışverişe çıkmıştı

Ekrem İmamoğlu, 29 Temmuz 2019’da Migros’a giderek alışveriş yapmıştı. İmamoğlu’nun marketten alışveriş yaptığı fotoğraflara çeşitli haber sitelerinin 29 Temmuz 2019’da yayımladıkları haberlerden de ulaşılabiliyor.

Bu haberlerde, fotoğrafın orijinalinde rakı olmadığı açıkça görülebiliyor. 

Fotoğrafa sonradan eklenen rakı şişeleri ise Google’da “Yeni Rakı” araması yapıldığında bulunabiliyor. 


Fotoğraf mizahi içerikler hazırlayan bir sayfa tarafından paylaşıldı  

Fotoğraf ilk olarak 2023 Diriliş adlı Facebook hesabından paylaşılmış. Bu hesap incelendiğinde daha önce de bazı fotoğraflara eklemeler yaparak hiciv paylaşımlar yaptığı görülebiliyor. 

Hesabın yaptığı hiciv paylaşımlardan bazı örnekler


Fotoğrafın rakı şişelerinin sonradan eklenmesi ile ortaya çıktığı fotoğrafa bakıldığında kolayca anlaşılabilir olsa da, paylaşımın altında gerçek olduğuna inanan pek çok kişinin yorumunu bulmak mümkün. Sonuç olarak, Ekrem İmamoğlu’nun marketten rakı aldığına ilişkin iddialar doğru değil. 2023 Diriliş hesabının yaptığı paylaşım eğlence amaçlı hazırlandığı için yanlış bilgi türlerinden “parodi” olarak adlandırılabilir. Fakat başka hesaplar ekleme yoluyla hazılanan görseli gerçekmiş gibi paylaştıkları için yapılan paylaşım yanlış bilgi türlerinden “manipülasyon” olarak ifade edilebilir. 

Kaynaklar

Mavikocaeli, Ekrem İmamoğlu’nun alışveriş haberi, 29 Temmuz 2019

SonDakika, Ekrem İmamoğlu’nun market görüntüleri haberi, 29 Temmuz 2019

İnternet Haber, Ekrem İmamoğlu Migros’u mu kapattırdı haberi, 29 Temmuz 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Mavikocaeli, Ekrem İmamoğlu’nun alışveriş haberi, 29 Temmuz 2019

SonDakika, Ekrem İmamoğlu’nun market görüntüleri haberi, 29 Temmuz 2019

İnternet Haber, Ekrem İmamoğlu Migros’u mu kapattırdı haberi, 29 Temmuz 2019