Fotoğrafın Emine Erdoğan’ın PKK flaması tuttuğunu gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Emine Erdoğan, PKK flaması salladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın PKK flamasını tutarken gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 9 Ekim 2018 tarihli İsmet Eser isimli kullanıcının paylaşımı şimdiye kadar yaklaşık 22 bin defa paylaşıldı ve 522 beğeni aldı.

Ancak fotoğraftaki PKK flaması fotoğrafa sonradan eklenmiş. Söz konusu fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Kasım 2013 tarihinde Barzani ile Diyarbakır’da yaptığı görüşme sırasında çekilmiş. Fotoğrafın orijinalinde Emine Erdoğan’ın elinde herhangi bir flama ya da bayrak görülmüyor.

İddiaya konu olan fotoğrafın orijinali.

Aynı fotoğraf daha önce de paylaşılmıştı

İddiaya konu olan fotoğraf 2015’ten beri sosyal medyada paylaşılıyor.

12 Kasım 2013 tarihli bir haberde, Erdoğan’ın 16 Kasım’da 300 kişilik toplu nikah töreni sebebiyle Diyarbakır’a gideceği ve bu sırada da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşeceği bilgilerine yer veriliyor.

Fotoğraf Erdoğan’ın Kasım 2013’teki Diyarbakır ziyaretinden

16 Kasım Cumartesi günü toplu açılış töreni maksadıyla sahneye İbrahim Tatlıses, Şivan Perver, Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çevresindeki bakanlar çıktı. Çözüm süreci ile ilgili açıklamalar yapıldıktan sonra aynı akşam Erdoğan, 300 çiftin nikah şahitliğini yaptı. İddiaya konu fotoğraf da bu toplu nikah töreni sırasında çekildi.

YouTube’da 16 Kasım 2013’te Mersin Gündem isimli kullanıcının paylaştığı bir videoda Diyarbakır’daki toplu nikah töreninin tamamı izlenebiliyor. 1 saat 13 dakikalık videonun 18. dakika 15. saniyesinde aynı görüntünün başka bir açıdan çekilmiş haline ulaşmak mümkün.

Ayrıca aynı gün çıkmış başka haberlerden söz konusu ziyarete dair diğer fotoğraflara da ulaşılabilir.

16 Kasım 2013’te çekilmiş başka bir fotoğraf.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım 2013’teki Diyarbakır ziyareti ile ilgili BBC Türkçe’nin ayrıntılı haberine de ulaşılabilir.

SON GÜNCELLEME

  • Sosyal medya platformlarındaki 2018 yılından paylaşımlar eklendi.
  • Diyarbakır’daki etkinlikten yeni fotoğraf ve videolar eklendi.
  • Yazının başlığı değiştirildi.

12 Ekim 2018 / 16:35

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Mersin Gündem’in toplu nikah töreninin tamamına ulaşılabilen videosu, 16 Kasım 2013

Takvim, 12 Kasım 2013 tarihli haber

HaberTürk, 16 Kasım 2013 tarihli haber

BBC Türkçe, 16 Kasım 2013 tarihli haber

Evrensel, 16 Kasım 2013 tarihli haber