Fotoğrafın Emine Erdoğan’ın satrançta yanlış hamle yaptığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Emine Erdoğan satranç oynarken yanlış hamle yaptı.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde satranç oynarken yanlış hamle yaptığı iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Emine Erdoğan’ın ilk hamlede piyonu yanlış yere oynadığı iddiasıyla Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 10 bin kişi tarafından beğenildi. Tartışmalara yol açan fotoğraf hakkında Oda Tv’de 5 Kasım 2018’de yayınlanan bir yazıda ise Emine Erdoğan’ın hareket ettirdiği atın yanlış konumda olduğu ifade edildi.

Emine Erdoğan yanlış hamle yapmıyor

Ancak fotoğrafın, Emine Erdoğan’ın satranç oynarken yanlış hamle yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil. Erdoğan’ın elindeki taş “piyon” değil “at”. Erdoğan’ın hareket ettirdiği at ise yanlış yerde değil. Fotoğraf, Emine Erdoğan henüz hamlesini tamamlamadan çekilmiş.

Anadolu Ajansı tarafından oyun sırasında çekilen bir fotoğrafa ulaşılabiliyor. Fotoğraf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, 2 Kasım 2018’de ziyaret ettiği Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Şaha Aydın isimli gençle oynadığı oyunun henüz başladığı sırada çekilmiş. Buna göre Emine Erdoğan’ın sağdaki piyonunun g-4 konumunda olduğu fark ediliyor. Şaha Aydın’ın ise bu hamleye karşılık olarak ortadaki piyonunu e-6’ya hareket ettirdiği anlaşılıyor.

Oyunun devamındaki hamlelere ise Mardin Valiliği tarafından çekilen fotoğraflar aracılığıyla ulaşmak mümkün. Mardin Valiliği tarafından paylaşılan fotoğrafa bakıldığında karşılıklı piyon hareketlerinden sonra Erdoğan’ın g-1’de bulunan atını f-3’e taşıdığı anlaşılıyor. Buna karşılık Aydın’ın ise şahını e-7’ye hareket ettirdiği anlaşılıyor.

Anadolu Ajansı’ndan Cem Öksüz tarafından çekilen başka bir fotoğrafta ise, Emine Erdoğan’ın atını f-3’den e-5’e doğru hareket ettirdiği görülüyor. Fotoğrafın çekildiği sırada ise Erdoğan’ın elindeki atın e-4’de olduğu fark ediliyor.  

Son olarak Haberler.com tarafından yayınlanan bir haberde de Emine Erdoğan’ın Mardin Gençlik Merkezin’e yaptığı ziyaret sırasındaki video görüntülerine ulaşılabiliyor. Videoda hamle hakkına sahip Erdoğan’ın f-3’de bulunan atını e-5 alanına taşımış olduğu görülebiliyor. Buna karşılık ise Aydın c-7’deki piyonunu c-6’ya ilerletiyor.

teyit.org fotoğraf ve görüntülerden hareketle oyunu yeniden canlandırdı

teyit.org, konunun daha iyi anlaşılması için söz konusu fotoğraf ve görüntülerden hareketle Emine Erdoğan ve genç rakibi Şaha Aydın’ın hareketlerini sanal satranç tahtası üzerinde canlandırdı.

Satrancın kurallarına göre oyuna beyaz taş başlıyor. Buna göre sırasıyla hamleler ise şöyle:

Emine Erdoğan 1. Hamle: g-2’de bulunan piyon g-4’e hareket ettiriliyor.

Şaha Aydın 1. Hamle: e-7’de bulunan piyon e-6’ya hareket ettiriliyor.

 

Emine Erdoğan 2. Hamle: g-1’de bulunan at f-3 hareket ettiriliyor.

Şaha Aydın 2. Hamle: e-8’de bulunan şah e-7’ye hareket ettiriliyor.

 

Emine Erdoğan 3. Hamle: f-3’de bulunan at e-5’e hareket ettiriliyor.

Şaha Aydın 3. Hamle: c-7’da bulunan piyon c-6’ya hareket ettiriliyor.

Sonuç olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde satranç oynayan Emine Erdoğan’ın elindeki taşın piyon olduğu iddiası doğru değil. Buna ek olarak, Emine Erdoğan’ın elindeki atı yanlış yere oynandığı iddiası da doğru olarak görünmüyor. Söz konusu fotoğrafın, Emine Erdoğan’ın hamlesinin bitmeden çekilmiş olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklar

Anadolu Ajansı, Emine Erdoğan’ın Mardin’de oynadığı satranç, 2 Kasım 2018

Mardin Belediyesi, Emine Erdoğan’ın Mardin ziyareti, 3 Kasım 2018

Anadolu Ajansı, Emine Erdoğan’ın satranç oynadığı fotoğraf, 2 Kasım 2018

Haberler.com, Emine Erdoğan’ın Mardin ziyareti sırasında çekilen görüntüler, 2 Kasım 2018

Kaynaklar

Anadolu Ajansı, Emine Erdoğan’ın Mardin’de oynadığı satranç, 2 Kasım 2018

Mardin Belediyesi, Emine Erdoğan’ın Mardin ziyareti, 3 Kasım 2018

Anadolu Ajansı, Emine Erdoğan’ın satranç oynadığı fotoğraf, 2 Kasım 2018

Haberler.com, Emine Erdoğan’ın Mardin ziyareti sırasında çekilen görüntüler, 2 Kasım 2018