Fotoğrafın Fransız askerlerin Menbiç’ten çekilme anını gösterdiği iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Menbiç’ten çekilen Fransız askerleri gösteriyor.

YANLIŞ

Twitter’da yapılan bir paylaşımda 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrasında Menbiç’te bulunan Fransız askerlerinin çekilme anını gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf yer aldı. Paylaşım bin 300 beğeni, 270 retweet aldı. Aynı fotoğraf, Fransız askerlerin Menbiç’ten çekilme anını gösterdiği iddiasıyla  KODLUCH adlı sitede de yayımlandı.

Ancak söz konusu fotoğrafın Fransız askerlerin Menbiç’ten ayrılırken çekildiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2013 yılından ve Mali’de operasyona giden Fransız askerlerini gösteriyor.

Fotoğraflar Fransa’nın Mali operasyonundan

Barış Pınarı Harekatı’nın başlaması sonrasında içlerinde Fransız askerlerin de bulunduğu koalisyon güçleri Menbiç’ten çekilmeye başladı. Ancak fotoğrafla ilgili tersine görsel arama yapıldığında söz konusu fotoğrafın koalisyon güçlerinin şehirden ayrılmasıyla bir ilişiği bulunmadığı ortaya çıkıyor.

Fotoğraf 2013 yılında Mali’ye giden Fransız askerlerini gösteriyor. Topwar.ru sitesinde yer alan 11 Nisan 2013 tarihli haberde, Fransa’nın bölgeden çekilmesi sürecine değinilirken söz konusu görsel kullanılıyor. Deutsche Welle ise aynı fotoğrafa 12 Ocak 2013 tarihli Mali haberinde yer veriyor.  Fotoğraf yine aynı yıl, farklı tarihlerde, farklı haber sitelerinde de yer alıyor. 

Vesti7.ru sitesinde ise 13 Ocak 2013 tarihli bir videoda aynı askerlerin bulunduğu iddia konusu karedeki ana ilişkin görüntülere rastlanabiliyor.

Fotoğrafın birincil kaynağı ise Reuters haber ajansı. 12 Ocak 2013 tarihinde servis edilen görselin bilgi notunda Fransız askerlerinin Mali’deki Serval Operasyonu’na katılmak üzere Çad’ın başkenti Ndjamena’da bir uçağa doğru yürüdüğü belirtiliyor. 

Doğrulama platformu verify-sy.com’da da yer alan ve Barış Pınarı Harekatı sırasında Menbiç’ten çekilen Fransızları gösterdiği iddia edilen fotoğrafla ilgili bir yazıda da görselin 2013’ten ve Mali’deki Fransız askerlere ait olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak söz konusu iddiada yer alan fotoğraf, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından Menbiç’ten çekilen Fransız askerlerini göstermiyor. Fotoğraf, Reuters tarafından 12 Ocak 2013 tarihinde servis edilmiş ve Mali’ye giden Fransız askerlerini gösteriyor. Söz konusu paylaşım yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Al Jazeera, International coalition withdraws from Manbij and the opposition is advancing, 15 Ekim 2019

Topwar.ru, Mali: gold and a thousand French, 11 Nisan 2013

Deutsche Welle, França aumenta alerta após ataques no Mali e na Somália, 12 Ocak 2013

Newsburger.de, Französische Truppen rücken nach Timbuktu vor, 27 Ocak 2013

Vesti7.ru, French troops came to the aid of the army of Mali, 13 Ocak 2013

Reuters, Mali - one African war France could not avoid, 12 Ocak 2013

T24, 9 soruda Fransa'nın Mali çıkartması, 7 Şubat 2013

Verify-sy, This Photo Doesn't Show Withdrawal of French Troops from Northern Syria, 22 Ekim 2019