Fotoğrafın hamile kadının bulunduğu araca saldıran kişilerin baklava dükkanını gösterdiği iddiası

İDDİA: İstanbul’da hamile bir kadının içinde bulunduğu arabayı tekmeleyen Hasan ve Hüseyin Sel’in sahibi olduğu Seydioğlu Baklavaları’nın bir şubesini gösteren fotoğraf.

YANLIŞ

7 aylık hamile bir kadının içinde bulunduğu aracın önünü keserek aracın dikiz aynasını kıran ve camlarını kırmaya çalışan Seydioğlu Baklavaları sahipleri Hasan Sel ve Hüseyin Sel, 8 Temmuz 2019’da tutuklandı. Pendik’te yaşanan olayın videosu sosyal medyada gündem oldu. Saldırının ardından bazı kullanıcılar Sel kardeşlerin baklava zincirleri olan Seydioğlu Baklavaları’nı boykot edeceğini belirtti.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından Seydioğlu Baklavaları’nın bir şubesi olduğu iddiası ile 8 Temmuz 2019’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 13 bin paylaşım ve 300 beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın hamile bir kadının bulunduğu arabayı tekmeleyen Sel kardeşlere ait Seydioğlu Baklava zincirinin bir şubesini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, isim benzerliğine sahip Seyidoğlu Baklavaları’nın Gebze’deki şubesinden.

Fotoğraftaki baklavacı ‘Seydioğlu’ değil ‘Seyidoğlu’ 

Pendik’teki olaya karışan kişilerin sahibi olduğu baklava zincirinin kuruluşu ile ilgili bilgilere Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nin 18 Temmuz 1991 tarihli sayısından ulaşılıyor. Buradan kurucularının İhsan ve Hüseyin Sel olduğu görülebiliyor. Merkezi Pendik olan şirketin tam ismi ise Seydioğlu Baklava ve Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi.

17 Eylül 2001’de ise Seydioğlu Baklava şirketinin yönetiminde 20 yıl süreyle tüm yetkiler Hasan Sel’e devredilmiş.

Bir şubesine ait fotoğrafı Hasan ve Hüseyin Sel kardeşlerin sahibi olduğu Seydioğlu Baklavaları’na aitmiş gibi paylaşılan Seyidoğlu Baklavaları’yla ilgili bilgilere ise yine Ticaret Sicili Gazetesi’nin 9 Mayıs 1985 tarihli sayısından ulaşılabiliyor.  Gazetedeki bilgilerden şirketin tam adının Seyidoğlu Şekerli Gıda Maddeleri İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi, ilk merkezinin Bakırköy, sahibinin ise Habeş Seyidoğlu olduğu anlaşılıyor.

Fotoğraf Seyidoğlu’nun Gebze’deki şubesinden 

Google Haritalar Sokak Görünümü özelliği sayesinde hamile kadının içinde bulunduğu aracı tekmeleyen kişilerin sahibi olduğu Seydioğlu Baklava’nın bir şubesinin görüntüsüne ulaşılabiliyor. Seydioğlu Baklavaları’nın tabelasında Hasan ve Hüseyin kardeşlerin ismi var. Ayrıca tabelanın renk ve tasarımının iddia konusu fotoğraftaki baklavacıdan farklı olduğu da anlaşılıyor.

Kocaeli Bakış ve Kulis Haber isimli internet sitelerinde 6 Mayıs 2019’da paylaşılan haberlerden iddia konusu görselin Habeş Seyidoğlu’nun kurucusu olduğu Seyidoğlu Baklava zincirlerine ait olduğu bilgisine ulaşılıyor. Aynı fotoğraf Seyidoğlu Baklava dükkanının dekorasyon işini üstlenen Ekay İnşaat’ın Instagram hesabından da 6 Mayıs 2019’da paylaşılmış.

Seyidoğlu Baklava Seydioğlu’na dava açmış

Sosyal medya kullanıcılarının iki baklava zincirini karıştırmaları üzerine Seyidoğlu Baklava internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile Seydioğlu Baklava ile bir alakası olmadığını ve Seydioğlu Baklava’ya isim hakkı üzerinden bir dava açtıklarını belirtti. Açıklamada marka hakkına ilişkin açılan davaların esas numaraları da bulunuyor. Açıklamanın altında iki baklava zinciri arasındaki ayrımı gösterebilmek için kurucusunun ismi ile “Gaziantepli Habeş Seyidoğlu” ibaresinin yer aldığı da görülebiliyor. Seyidoğlu Baklavaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye internet üzerinden erişildiğinde ailenin aslen Gaziantepli olduğu anlaşılıyor.

9 Temmuz 2019’da Sözcü’de yer alan bir habere göre Sel kardeşlerin soruşturması tamamlandı. Seydioğlu Baklava’nın kurucuları hakkında 20 yıl hapis istemi ile bir iddianame hazırlandı.

Sonuç olarak fotoğrafın hamile bir kadının bulunduğu arabayı tekmeleyen Sel kardeşlere ait Seydioğlu Baklava zincirinin bir fotoğrafını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, isim benzerliğine sahip Seyidoğlu Baklavaları’nın Gebze’deki şubesini gösteriyor. Seyidoğlu Baklavaları isim hakkı için Seydioğlu’na dava açmış. Söz konusu iddia, baklavacıların isim benzerliğinden ötürü sosyal medya kullanıcılarının bir durumu başka bir durumla ilişkilendirmelerinden kaynaklı paylaşıldığı için yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Arşivleri

Seyidoğlu Baklavaları basın açıklaması

Kocaeli Bakış, Coşkunlardan Gebze’ye Seyidoğlu Baklava, 6 Mayıs 2019

Kulis Haber, Seyidoğlu Baklava Gebze’de açıldı, 6 Mayıs 2019

Instagram, Ekay İnşaat’ın paylaşımı, 6 Mayıs 2019

NTV, Seyidoğlu’ndan ihtiyadi tedbir talebi, 9 Temmuz 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Arşivleri

Seyidoğlu Baklavaları basın açıklaması

Kocaeli Bakış, Coşkunlardan Gebze’ye Seyidoğlu Baklava, 6 Mayıs 2019

Kulis Haber, Seyidoğlu Baklava Gebze’de açıldı, 6 Mayıs 2019

Instagram, Ekay İnşaat’ın paylaşımı, 6 Mayıs 2019

NTV, Seyidoğlu’ndan ihtiyadi tedbir talebi, 9 Temmuz 2019